Další z bank, která reaguje na přetrvávající nízké sazby, zařadila do své nabídky hypotéku s plovoucí (nebo variabilní) sazbou. Jde o Českou spořitelnu, která názvosloví rozšířila o proměnnou sazbu. Tu bude odvozovat od jednoměsíční úrokové sazby na mezibankovním trhu 1M PRIBOR. Úrokové sazby hypotéky s proměnnou úrokovou sazbou se v prosinci 2011 pohybují na úrovni kolem 2,5 %.
Zavedením proměnné úrokové sazby u hypoték reagujeme na poptávku ze strany klientů, kteří umí dobře řídit své finance, mají určité rezervy v rodinném rozpočtu a počítají s tím, že splátka hypotéky může být každý měsíc jiná,
uvedla Veronika Jančová, ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny. Velkou výhodou proměnné sazby je úspora na celkově zaplacených úrocích a díky degresivnímu splácení také postupné snižování splátky hypotéky v jejím průběhu. Navíc klienti mají možnost změnit typ splácení – mohou kdykoli přestoupit z proměnné sazby na fixní sazbu, a to jednou v průběhu splácení,
vysvětlila další možnosti nového produktu Veronika Jančová.
Doplňme, že podobnou hypotéku nabízí například UniCredit Bank (Převratná hypotéka), mBank (mHypotéka light) nebo GE Money Bank (Variabilní hypotéka).