Hlavní navigace

Švarcystém obírá státní kasu, vláda s ním chce zatočit a snížit paušály OSVČ

Sdílet

Redakce 19. 11. 2010

Oblíbené výdajové paušály pro živnostníky a osobny samostatně výdělečně činné (OSVČ) by brzy mohly mít jen dvě pásma, místo stávajících čtyř pásem od 30 do 80 %. Informuje o tom dnešní MF Dnes. Výdajové paušály jsou totiž výhodné především pro lidi, ale stát na nich tratí. Svádí i k tomu, že firmy místo řádných zaměstnanců, za které musejí odvádět i sociální a zdravotní pojištění, se raději dohodnou se zaměstnancem, aby si založil živnostenský list a práci jim fakturoval. Spokojenost je oboustranná: firma výrazně ušetří a „zaměstnanec“ dostane výrazně vyšší příjem i přesto, že se musí sám postarat o placení povinných odvodů.

Ministerstvo zdravotníctví pak koketuje s myšlenkou zvýšit pojistné na zdravotní pojištění pro OSVČ, ty nyní platí pojistné z vyměřovacího základu, nikoli ze hrubého příjmu. Podobné kroky zvažuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí v oblasti sociálního pojištění. Pokud by se podařilo zhoršit podmínky k podnikání zdražením povinných odvodů, některým podnikatelům by se již mohlo vyplatit raději založit vlastní firmu s.r.o anebo přesunout podnikání do daňového ráje.

Považuji za nutné reagovat na záměr Ministerstva financí ČR snížit výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné, který dnes v médiích prezentoval náměstek ministra financí Minčič. Tento záměr je evidentně ve fázi prvotních úvah, což však není překážkou pro to, aby s ním ministr financí vládu podrobně seznámil. Považuji to za důležité, protože snížení výdajových paušálů je v rozporu s programovým prohlášením vlády. Jako ministr průmyslu a obchodu, která má v gesci podporu podnikání, snižování výdajových paušálů principiálně odmítám. Takový krok by vedl ke zvýšení daňové zátěže živnostníků, kteří na rozdíl od zaměstnanců nemají nárok na placenou dovolenou, placené volno, proplácení přesčasů a další výhody. Snížení výdajových paušálů by mělo negativní vliv na zaměstnanost, protože pro řadu OSVČ by bylo impulsem k ukončení jejich podnikání. Vládní program obsahuje jasně definovaný závazek, že se v důsledku sjednocení základu daně nezvýší celková odvodová zátěž osob samostatně výdělečně činných,  říká k chystanému návrhu ministerstva financí ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).