Švarcystém obírá státní kasu, vláda s ním chce zatočit a snížit paušály OSVČ

Oblíbené výdajové paušály pro živnostníky a osobny samostatně výdělečně činné (OSVČ) by brzy mohly mít jen dvě pásma, místo stávajících čtyř pásem od 30 do 80 %. Informuje o tom dnešní MF Dnes. Výdajové paušály jsou totiž výhodné především pro lidi, ale stát na nich tratí. Svádí i k tomu, že firmy místo řádných zaměstnanců, za které musejí odvádět i sociální a zdravotní pojištění, se raději dohodnou se zaměstnancem, aby si založil živnostenský list a práci jim fakturoval. Spokojenost je oboustranná: firma výrazně ušetří a „zaměstnanec“ dostane výrazně vyšší příjem i přesto, že se musí sám postarat o placení povinných odvodů.

Ministerstvo zdravotníctví pak koketuje s myšlenkou zvýšit pojistné na zdravotní pojištění pro OSVČ, ty nyní platí pojistné z vyměřovacího základu, nikoli ze hrubého příjmu. Podobné kroky zvažuje i Ministerstvo práce a sociálních věcí v oblasti sociálního pojištění. Pokud by se podařilo zhoršit podmínky k podnikání zdražením povinných odvodů, některým podnikatelům by se již mohlo vyplatit raději založit vlastní firmu s.r.o anebo přesunout podnikání do daňového ráje.

Považuji za nutné reagovat na záměr Ministerstva financí ČR snížit výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné, který dnes v médiích prezentoval náměstek ministra financí Minčič. Tento záměr je evidentně ve fázi prvotních úvah, což však není překážkou pro to, aby s ním ministr financí vládu podrobně seznámil. Považuji to za důležité, protože snížení výdajových paušálů je v rozporu s programovým prohlášením vlády. Jako ministr průmyslu a obchodu, která má v gesci podporu podnikání, snižování výdajových paušálů principiálně odmítám. Takový krok by vedl ke zvýšení daňové zátěže živnostníků, kteří na rozdíl od zaměstnanců nemají nárok na placenou dovolenou, placené volno, proplácení přesčasů a další výhody. Snížení výdajových paušálů by mělo negativní vliv na zaměstnanost, protože pro řadu OSVČ by bylo impulsem k ukončení jejich podnikání. Vládní program obsahuje jasně definovaný závazek, že se v důsledku sjednocení základu daně nezvýší celková odvodová zátěž osob samostatně výdělečně činných,  říká k chystanému návrhu ministerstva financí ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Do Česka americké eshopy zásilku nepošlou. Prý se tu krade Burza: Slabé obchody a pokles pod vlivem Irska. Světlou výjimkou akcie pojišťovny        
jack
jack (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
20. 11. 2010 17:00 Nový

Pohotové, ale

celé vlákno

Pan Kocourek hbitě vyjmenoval nevýhody OSVč a rentiérů ale jaksi pozapomněl na výhody, co takhle šrotovné, co takhle skutečnost, že zaměstnanec platí až třikrát vyšší sociální a zdravotní pojištění, a ti nejbohatší neplatí ani korunu. Musíte celou pravdu vážený pane, celou. To co hlásate si nechte na sjezd modrých fanatiků, tam vám budou tleskat.

franta kocourek
franta kocourek (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
21. 11. 2010 10:32 Nový

Re: Pohotové, ale

celé vlákno

Jacku rozparovači......je třeba si vyzkoušet i tu variantu s podnikáním a pak mudrovat!!! Proč tady pleteš šrotovné, co je to za nesmysl?! Jenom každý vidí, že si člověk může odepsat vozidlo a snížit tak daňový základ, ale je třeba si uvědomit, že to vozidlo slouží neustále k podnikání, takže na další si musím ve formě odpisů našteřit za další 3-5let!
Další věc, zjišťoval jsis, kolik by dostal zaměstnanec a OSVČ relativně důchod, kdyby měli stejně vysoké příjmy?! Chlapče chybí ti studium, sundej ty oranžovosocanské brýle a pak paroubkomudruj!

jack
jack (neregistrovaný) 94.199.40.---
21. 11. 2010 19:37 Nový

Re: Pohotové, ale

celé vlákno

Poctivých podnikatelů si velice vážím ale odmítám vidění světa, že zaměstnanci jsou paraziti, nemakáči, socani , STBáci a paroubkomudrcové a podnikatelé vzorem ctnosti. Je třeba vážit všem stejně resp. vidět věci objektivně.Pokud nerozumíte pojmu šrotovné tak dodávám, že lze koupit auto bez DPH. Ale to může jenom někdo. Celou pravdu, né plakat. Jen fakta pane Františku Kocourku. S poslední Vaší věty na mě dýchá typická podnikatelská morálka. Máš jiný názor, tak si ....Ale to už jsem psal na začátku.

Lubos
Lubos (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 11. 2010 8:13 Nový

Re: Pohotové, ale

celé vlákno

Veta o doplneni vzdelani sedi jak p.. na hrnec. Copak se asi Jacku bude dit az podnikatel to auto s odpoctenou DPH bude prodavat ?

Jack
Jack (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
23. 11. 2010 15:58 Nový

Re: Pohotové, ale

celé vlákno

Luboši, co asi?! Jestli to nevíte, tak vězte, že jej musí zahrout do příjmů v případě prodeje! A jaký to bude mít vliv na daně není třeba dodávat!

Jyrka
Jyrka (neregistrovaný) ---.105.broadband13.iol.cz
22. 11. 2010 10:58 Nový

Re: Pohotové, ale

celé vlákno

<b>Pokud nerozumíte pojmu šrotovné tak dodávám, že lze koupit auto bez DPH.</b>

Šrotovné=auto bez DPH? Výborně pane jacku!

A pokud se týče nákupu auta bez DPH, tak nárokovat vrácení DPH si mohou pouze plátci DPH. Např.kdo podniká v "nákup-prodej" a musí být ze zákona plátce DPH, solí státu pěkný peníze, narozdíl od neplátce. Atd.atd.
Nezáviďte a neplácejte nesmysly o tom, jak si podnikatelé vozí p...v luxusních autech a maj proti zaměstnancům samé výhody, když tomu nerozumíte!

jack
jack (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
23. 11. 2010 16:08 Nový

Re: Pohotové, ale

celé vlákno

Kde jsem psal šrotovné=vratka DPH?! no comment!

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 11. 2010 11:21 Nový

Zase nesmyslny argument

Ma snad pan Kalousek verohodnou statistiku kolik % OSVC timto stylem opravdu "podnika" ? Takhle totiz naznacuje, ze pro neho kazdy OSVC ktery si uplatnuje vydaje pausalem je ihned podvodnik.

Nebudu reagovat na debaty typu "my zamestnanci platime vice, tak vy OSVC platte take !", nicmene existuje plno lidi kteri jsou OSVC proto, ze nikdy nechteji byt zamestnanci. Ne kvuli financni vyhodnosti, ale proto ze to povazuji za neprijatelne omezeni svobody cloveka. Osobne mi zamestnanecky pomer pripada jako mix materske skolky a podminecneho trestu odneti svobody, dekuji nechci ...

Mel bych reseni ktere by vyhovovalo vsem. Tzv "svarcsystem" by byl jedinym legalnim prostredkem "zamestnani". Kdo by stale stal o falesne "jistoty zamestnance", platil by si komercni pojisteni (na ktere by mu zbylo z penez, ktere by takto nemusel odvadet statu), ktere by mu tyto "jistoty" poskytovalo. Kazdy by se mohl rozhodnout jestli chce mit odpovednost sam za sebe nebo nekomu strkat sve penize za pocit falesne jistoty.

bohuslav
bohuslav (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
21. 11. 2010 18:37 Nový

co je to za blbosti

celé vlákno

Živnostník si může vzít třeba tři měsíce placené dovolené, na rozdíl od zaměstnance, který je omezen zákonem.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 11. 2010 22:00 Nový

Re: co je to za blbosti

celé vlákno

A platit mu ji bude kdo ? :-)

Luboš
Luboš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 11. 2010 8:09 Nový

Re: co je to za blbosti

celé vlákno

Platit si ji bude sám .

Jitka
Jitka (neregistrovaný) ---.clnet.cz
22. 11. 2010 9:19 Nový

Re: co je to za blbosti

celé vlákno

Jednoducé počty.
Zaměstnanec odvede státu při 240.000,-ročního hrubého základu
4,5% ZP - 10.800,-
6,5% OSSZ + nemocenské - 16.560,-
daň 24.840,- zvýšená o odvody zaměstnavatele

OSVČ při stejném základu
13,5% ZP - 19.080,-
32% OSSZ - 35.040,-
daň - 11.160,-
neplatí si nemocenské

sečtěte si to sami.
Jsem účetní a nejsem OSVČ.

dis
dis (neregistrovaný) 88.208.76.---
23. 11. 2010 12:24 Nový

Re: co je to za blbosti

celé vlákno

tak to bych chtěl vidět, z čeho si ten živnostník ty tří měsíce placené dovolené zaplatí. ANo, OSVC si může mít třeba rok dovolenou... ale nejdřív si na ní musí vydělat sám. Zaměstnanec má nárok na dovolenou a vybírá si jí, at firma, která ho zaměstnává, vydělává nebo ne.