Hlavní navigace

Studentům se vyplatí podat daňové přiznání kvůli přeplatkům na dani

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 8. 2014

Dvě souběžná zaměstnání už pro studenty znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. Ta se jim ale může vyplatit kvůli přeplatku na dani.

Nejčastěji brigádníci pracují na dohodu o provedení práce (DPP), protože z ní neodvádějí zdravotní a sociální pojištění. Při uplatnění slev na dani se z odměny do 10 tis. Kč měsíčně neplatí ani daň z příjmu. Před uzavřením dohody by měli studenti trvat na podepsání prohlášení poplatníka ze závislé činnosti.

DPP musí být uzavřena písemně a po skončení pracovního poměru by měl student dostat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Pokud brigádník nepodepíše před nástupem do práce prohlášení k dani, dostane méně peněz, jelikož za něj zaměstnavatel odvede daň z příjmu. Přitom mohl uplatnit slevu na dani na poplatníka a na studenta, upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. 

Pokud byste si jako studenti našli souběžně dvě brigády, bude druhý příjem snížen o 15% daň, protože prohlášení můžete podepsat jen u jednoho zaměstnavatele. Z obou brigád si vyžádejte potvrzení o příjmech ze závislé činnosti a po skončení roku podáte daňové přiznání, ze kterého získáte přeplatek ve výši zaplacené daně. Pro vrácení přeplatku nezapomeňte vyplnit část se žádostí o vrácení přeplatku, která je součástí formuláře.

Pokud byste měli překročit limity dohody o provedení práce, tedy výši příjmu nad 10 tisíc korun v jednom měsíci a 300 odpracovaných hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, je výhodnější uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Odečte se ale zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmu, ale započte se měsíční sleva na studenta a poplatníka. Pokud nedojde k souběžným zaměstnáním, povinnost podat daňové přiznání nemáte. Je ale výhodnější jej opět podat, protože zaměstnavatel vám uplatňovat zmíněné slevy pouze za daný měsíc (vždy tedy jednu dvanáctinu roční slevy na dani) a vy přitom máte nárok na tyto slevy za celý rok (celkem 24 840 Kč sleva na poplatníka a 4020 Kč sleva na studenta). Přeplatek vám vznikne logicky pouze v případě, že jste nepracovali všech 12 měsíců v roce. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).