Hlavní navigace

Studenti a pojistné o prázdninách. Jaké jsou novinky?

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 6. 2011

S blížícími se prázdninami se nám v redakci hromadí dotazy studentů ohledně platby pojistného přes letní měsíce. Od loňska se v oblasti důchodového pojištění pravidla změnila. 

Studium už totiž samo o sobě účast na důchodovém pojištění nezakládá. Studenti se ale mohou účastnit tohoto pojištění dobrovolně nebo nastoupit do zaměstnání či vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Pak je ale samozřejmě nutné odvádět pojistné. Jeho minimální výše je pro letošní rok 1732 Kč. Doba, po kterou budou studenti účastni pojištění, se započítává do nároků na důchod.

Pokud student vykonává výdělečnou činnost (o prázdninách i během školního roku) zakládající účast na důchodovém pojištění (zpravidla je podmínkou účast na nemocenském pojištění), musí odvádět pojistné i zaměstnavatel jako za každého jiného zaměstnance. 

Podnikající studenti, kteří ještě nedosáhli 26 let se pak považují za osoby vykonávající vedlejší samostatnou činnost. Při výkonu této činnosti platí pojistné na důchodové pojištění pouze v případě,  kdy daňový základ z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti dosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění nebo se k účasti sami přihlásí. Dosažením stanovené výše daňového základu (v roce 2011 činí rozhodná částka 59 374 Kč s odečtením 4 948 Kč za každý kalendářní měsíc, ve kterém činnost nebyla vykonávána), vznikne povinnost doplatit pojistné na důchodové pojištění za kalendářní rok a současně povinnost platit měsíční zálohy v roce následujícím od kalendářního měsíce, ve kterém byl nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích za předchozí rok, vysvětlil Pavel Gejdoš, mluvčí České správy sociálního zabezpečení

Ten také uvedl, že pokud plánuje student vycestovat, není nutné to oznamovat ČSSZ ani nevzniká povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. V případě dlouhodobějšího vycestování je ale rovněž možné se dobrovolně k důchodovému pojistní přihlásit aby se doba započítávala do důchodových nároků.

Studenti nejsou účastni ani nemocenského pojištění. Proto jim nevzniká nárok na dávky nemocenského pojištění, jimiž je nemocenská, mateřská, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Absolventi, kteří se po ukončení studia zaregistrují na úřadu práce, pak od tohoto data účastni důchodového pojištění budou bez povinnosti platit pojistné. Jestliže absolvent nenastoupí do práce a ani se nezaregistruje na úřadu práce, povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení mu rovněž nevzniká, není důchodově pojištěn, upozornil Gejdoš.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).