Hlavní navigace

Strach z inflace zvyšuje zájem o komodity

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 1. 2011

Investoři mají strach z inflace a proto svůj zájem soustředí na komodity. Máme za sebou týden, kdy si akcie i komodity připsaly zisky a v nejproblema­tičtějším zemím eurozóny se podařilo na trhu upsat dluhopisy, což trh vnímal pozitivně, komentoval situaci na trzích Ole Hansen, Senior Manager ze Saxo Bank. Uvedl také, že zavedení povinných minimálních bankovních rezerv čínskou centrální bankou by mohlo ztlumit očekávaný růst cen komodit v letošním roce.

Ačkoli se komodity v prvním lednovém týdnu spíše vyprodávali, nyní se navracejí zpět k růstu. Index Reuters Jeffries CRB si připsal zisky a už je téměř na 50% úrovni návratu z velkého poklesu během let 2008/2009. Zejména díky růstu zemědělských a energetických komodit si celý index připsal za minulý týden 2,3 %, uvedl Hansen s tím, že ceny energetických komodit se k růstu vrátily zejména kvůli výpadkům na straně nabídky. Zpráva o havárii v Mexickém zálivu v loňském roce může vést k nové, dražší éře mořské těžby, Díky tomu se některé projekty mohou zpozdit a to povede k poklesu amerických zásob, dodal Hansen.

Z komodit se příliš nedaří zlatu a stříbru. Pozornost se nyní upírá spíše k tzv. cyklickým komoditám, jako jsou právě energie nebo základní materiály. Růsty naopak zaznamenává kukuřice, sojové boby a bavlna díky poklesu světových zásob.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).