Díky enormnímu zájmu o nemovitosti a rekonstrukce roste poptávka po úvěrech od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen v anketě Asociace českých stavebních spořitelen.
Zažíváme jedno z nejpřívětivějších období, pokud jde o úrokové sazby úvěrů na bydlení a úvěrů všeobecně. Bohužel jsem přesvědčen, že i po skončení pandemie bude nejistota stran budoucího ekonomického vývoje velká, a proto bude investice do nemovitosti zkrátka volbou z rozumu,
řekl Petr Toman, místopředseda představenstva MONETA Stavební Spořitelny.
Odložená spotřeba a chuť lidí spořit nahrává stavebnímu spoření. Podle Asociace českých stavebních spořitelen se jeho popularita v rámci dlouhodobého sledování pohybuje v rozmezí 55 až 60 %.
Velmi vysoký zájem o úvěry na bydlení, jehož jsme svědky v první polovině roku, bude postupně slábnout. Naopak stavebko je, vzhledem ke klesajícímu počtu alternativních možností spoření se zajímavým výnosem, velmi výhodné, a proto čekám, že zájem o něj poroste v průběhu celého roku,
uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny Jiří Feix.
Podle ankety AČSS mezi zástupci stavebních spořitelen zůstane poptávka po nemovitostech stále vysoká. Ale naráží na limity na straně nabídky vhodných nemovitostí.
Podle údajů AČSS je jedním z nejčastějších účelů, na které stavební spořitelny půjčují, rekonstrukce či modernizace bydlení. V roce 2020 šlo na rekonstrukce 35 % úvěrů stavebních spořitelen. Dlouhodobě pak podíl rekonstrukcí přesahuje 40 %.