Hlavní navigace

Nový projekt radí, jak se zorientovat v pojištění vkladů

Sdílet

Veronika Němcová 20. 5. 2021

Garanční systém finančního trhu (GSFT) zveřejnil první z pětice vlogů, v nichž se bude věnovat otázkám pojištění a financí. Úvodní vlog s výkonnou ředitelkou GSFT Renátou Kadlecovou je o fungování Garančního systému a jak probíhá způsob výplaty náhrad vkladů. 

Ve vlogu se probírá změně tzv. vyplácející banky. Od 20. dubna letošního roku se totiž nově vyplácející bankou pro případ krachu finanční instituce a pro následnou výplatu náhradu vkladů stala Komerční banka.

V dalších videích bude Renáta Kadlecová hovořit o tom, jaké finanční produkty jsou či nejsou ze zákona pojištěny a proč, jak v Česku historicky probíhala výplata náhrad vkladů anebo o tom, jak probíhá výplata vkladů bank, které na území České republiky nemají sídlo, ale pouze pobočku.

Garanční systém finančního trhu je zákonem zřízená instituce pro zajištění, správu a použití finančních prostředků k zabezpečení a udržení stability tuzemského finančního trhu. Je řízen pětičlennou správní radou, kterou jmenuje a odvolává ministr financí, a tříčlennou výkonnou radou, která je statutárním orgánem.

GSFT spravuje dva fondy. Prvním je Fond pojištění vkladů, do kterého povinně přispívají všechny banky, stavební spořitelny a družstevní záložny se sídlem v České republice a pobočky bank z jiných než členských zemí EU, a je používán při krachu finanční instituce. Druhým fondem je Fond pro řešení krize, který slouží ke shromažďování finančních prostředků, které mohou být použity v případě ohrožení stability některé z finančních institucí – tak aby nebylo nutné ukončit její existenci a zahájit výplatu náhrad vkladů jejím klientům.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).