Hlavní navigace

Státní spořicí dluhopisy pro občany se možná vrátí. Ministerstvo chystá testovací prodej

Jiří Hovorka

Ministerstvo financí uvažuje o tom, že by opět začalo vydávat státní spořicí dluhopisy pro občany. Stát to naposledy udělal v roce 2014.

Ministerstvo průběžně analyzuje možnost implementace nové koncepce přímého prodeje státních dluhopisů občanům, která by umožnila jejich pravidelnější dostupnost v průběhu kalendářního roku a nákladově by se přiblížila podmínkám emisí ostatních státních dluhopisů, řekl Právu Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí.

Dodal, že o zahájení přímého prodeje státních dluhopisů lidem prozatím nebylo rozhodnuto. Projekt by však podle jeho slov mohl být spuštěn nejprve do pilotního provozu. Testovací prodeje by byly realizovány zejména prostřednictvím elektronické distribuční platformy provozované od listopadu 2013, doplnil Vintrlík.

Podle jeho slov však nemají být dluhopisy pro občany významnou složkou krytí potřeby státního financování. Stát využíval dluhopisy zejména za éry ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Lidé měli ke konci minulého roku v dluhopisech z předcházejících emisí ještě kolem 21 miliard korun.

Našli jste v článku chybu?