Hlavní navigace

Statisíce aut jezdí bez pojistky, jejich majitelé riskují milionové dluhy

Jiří Hovorka

V Česku je registrováno takřka sedm a čtvrt milionu motorových vozidel, povinné ručení je přitom sjednáno na 91,6 % vozidel. Zbylých zhruba 600 tisíc nepojištěných vozů sice svým majitelům šetří pojistku, ale vystavují se riziku, že případnou škodu, kterou svým vozem způsobí, budou platit ze svého. Škody se přitom při nehodách šplhají až do řádu několika milionů korun, za což mohou především rostoucí náklady na škody na zdraví. Případnou škodu nepojištěného vozidla hradí poškozenému Česká kancelář pojistitelů, která následně škodu vymáhá na dlužníkovi. Více: Začal další hon na neplatiče povinného ručení

Podle odhadů České kanceláře pojistitelů je z těchto nepojištěných vozů 130 tisíc aktivních a zapojují se do každodenního provozu.

Havarijní pojištění, které kryje škody na pojištěném autě, pak podle údajů České asociace pojišťoven má sjednáno 18,4 % registrovaných vozidel. Podle průzkumu asociace se 70,6 % řidičů rozhoduje o pojištění výhradně podle ceny.

Při sjednávání pojištění by se klienti měli zajímat především o rozsah pojistné ochrany a asistenčních služeb, aby případné pojistné plnění pokrylo v dostatečné výši vzniklou škodu, říká Marcela Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání ČAP a dodává: Klienti ve snaze získat co nejnižší cenu podceňují hodnotu vozu, například zamlčí nadstandardní výbavu nebo dražší doplňky vozu. Neuvědomují si přitom, že jim v případě pojistné události neposkytne plnění dostatečnou kompenzaci. 

Našli jste v článku chybu?
 • 1. 2. 2011 17:42

  Vztekloun (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  To co je zmíněno v aktualitě, plus například ceny za horskou službu, či nechtěné vměšování záchrané služby a záchytných stanic je přesně to kam naše zdravotnictví (není v tom ale samo) dospělo.

  Jsem se službami lékařů spokojený čím dál míň a přitom mne všechno stojí čím dál víc, a ještě jsem nucen konzumovat služby o které nestojím.

  Tato narážka nemá být přímým útokem na akci lékářů "děkujeme odcházíme". Vše ale souvisí se vším, tak jsem si dovolil vyjádřit svůj názor.

  Být to na mně tak už deset let platíme všechny drobné návštěvy lékaře a zákroky cache. Určitě by cena za služby a za léky byla nižší než dnes. Služby by byly kvalitnější, dnes si za kvalitu (mnohdy pochybnou) musím taky platit a mnohem víc než je nutné.
  Tím neříkám, že bych zrušil pojišťovny. Kolik let si ale nemůžeme připlatit, ber co nabízíme nebo zaplať kompletně všechno. Systém se už rozežral na tolik že by ho mohl spravit snad jen úplný kolaps nebo nějaká celková revoluce, reforma nemá potenciál. Sbohem doktore, pojďte dál babko kořenářko...