Hlavní navigace

Státní podpora u stavebního spoření se sníží. Příspěvek bude nejvíce 2000 Kč

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 6. 2010

Ministr financí Eduard Janota chce od ledna příštího roku plošně snížit státní podporu na stavební spoření a budoucí koalice jeho návrh pravděpodobně podpoří. Rozpočtu by to mělo ušetřit přes 7 mld. Kč ročně, píší dnes Hospodářské noviny. Opatření by se mělo dotknout i klientů, kteří už mají stavební spoření sjednané. Státní podpora by tak ročně dosahovala maximálně 2000 Kč. Poprvé by se ve snížené míře podle Hospodářských novin vyplácela až v roce 2012. Státní příspěvek se totiž podle zákona vyplácí zpětně až v následujícím roce.  Janota také deníku řekl, že další miliardu plánuje ušetřit i navrhovaným zdaněním výnosů z vkladů ze stavebního spoření.  Zajímavé téma: Peníze ze stavebka nedostanete hned. Spořitelna je před tím ještě využije pro sebe

Spořitelny a někteří právníci se proti plánovanému opatření ale ohrazují, protože snižovat příspěvek u již sjednaných smluv je retroaktivní opatření, které zakazuje Ústava. Retroaktivita je nepřípustná. Tím si stát zakládá na soudní spory. Výše podpory je daná zákonem a je součástí smluv klientů. Máme dva právní posudky, které to vylučují, uvedl tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 6. 2010 11:30

  Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

  Nevím, jak zkousnou pravicoví voliči, až jim omezí podporu u již sjednaných stavebních spoření. A že jich znám dost, co mají stavebka rozepsaná na rodná čísla těch, co na spoření nemají. A ještě zdanit? Vždyť až na výjimky těch, co jedou ve velkých čachrech, už byly peníze vložené do SS aspoň 1× zdaněny.

 • 17. 6. 2010 23:12

  Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

  A pritom by stacilo tak malo. Stacilo by treba nekupovat Pandury. Tim by se usetrilo tolik miliard, ze by se stavebko nemuselo takto hrotit. A nebo by stacilo nekrast. Ale co chtit od statu, kde napriklad soud vyrkne jmena lidi, co je oznaci za justicni mafii a tito lide nejenomze nejsou okamzite zavreni, ale dal pracuji na svych vysokych postech. Co chcete v tomto bordelu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).