Hlavní navigace

Stát platí lépe než soukromníci. Ukazuje to střední mzda

Sdílet

Jiří Hovorka 16. 3. 2011

Nejvyšší mzdu loni jako tradičně brali lidé v Praze, a to jak v soukromých firmách, tak v nepodnikatelském sektoru. Naopak nejméně na svých výplatních páskách nacházeli lidé ze soukromých firem v Karlovarském kraji. Ve státním a veřejném sektoru byla nejnižší mzda ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů o hrubých středních mzdách, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Hrubá střední mzda dělí vyplácené mzdy na dvě stejné poloviny. To znamená, že 50 procent lidí bere nižší částku. Podle analytiků mnohem více než průměrná mzda odpovídá reálným příjmům obyvatel. Není totiž tolik ovlivněna extrémně vysokými či nízkými platy.

Podle výsledků, které MPSV zveřejnilo již v pondělí, hrubá střední mzda v nepodnikatelské sféře, loni celorepublikově klesla o 141 Kč na 24 026 Kč. Přesto je stále vyšší než v soukromých firmách. Zde loni dosáhla 22 207 korun, když meziročně vzrostla o 507 korun.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 3. 2011 8:43

    markot (neregistrovaný) ---.vsb.cz

    Myslím, že jen podle střední mzdy se nedá říct, jestli platí lépe stát nebo soukromníci. To by spíš museli porovnat střední mzdu stejné profese při stejném vzdělání, třeba doktor v soukromé nemocnici vs. doktor ve státem placené, uklízečka na úřadě vs. uklízečka ve firmě, účetní na úřadě vs. účetní ve firmě apod. Stát totiž zaměstnává poměrně hodně lidí s vysokoškolským vzděláním (doktoři, učitelé, soudci,.....) a málo lidí se základním vzděláním nebo vyučených (dělníci, prodavačky, ......) a vzdělání ovlivňuje výši platu všude na světě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).