Hlavní navigace

Starostové mohou porovnat hospodaření své obce s ostatními

Sdílet

Redakce 17. 4. 2008

Obce a města mohou využívat novou službu pro řízení obecního rozpočtu. Analýzy KOMPAS muni začala nabízet společnost CCB – Czech Credit Bureau, která již několik let sleduje zadluženost a hospodaření obcí. Analýza KOMPAS muni (Komplexní Ohodnocení Municipalit Prostřednictvím Analytického Srovnání) porovnává příjmy a výdaje vybrané obce s průměrem velikostně srovnatelných obcí v okresu, kraji nebo celé České republice, a to za tři roky zpětně. Obcím tak například umožňuje zjistit, zda na některé rozpočtové položky nevydávají příliš mnoho peněz nebo naopak málo. Vedle příjmů a výdajů porovnává analýza i složení rozvahy nebo zadluženost obce na obyvatele.

Součástí analýzy je také nezávislé hodnocení hospodaření obce iRating, které dosud CCB nabízelo zvlášť. Jde o ukazatel, který vyčísluje úroveň věřitelského rizika u dané obce pomocí sedmibodové stupnice (A, B+,B, B-, C+, C, C-). Za bezproblémové nebo relativně málo rizikové jsou považovány obce, jejichž rating se pohybuje od úrovně A do úrovně C+.

Všechny údaje obsažené v analýze vycházejí z oficiálních zdrojů Ministerstva financí České republiky. Cena analýzy pro jednu obec je necelých 10 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).