Hlavní navigace

Šrotovné se na Slovensku vyplácí již ode dneška

Sdílet

Redakce 9. 3. 2009

Slováci si mohou od dnešního dne pořídit nové auto se slevou až 2000 eur. Včera se totiž rozhodlo o poskytnutí státního příspěvku, tzv. šrotovného, ve výši 1000 nebo 2000 eur v případě, že majitel nechá svůj vůz starší než 10 let sešrotovat. Konečná výše zvýhodnění pro běžné občany i podnikatele však bude záviset na prodejci nových automobilů. Pokud bude prodejce ochoten poskytnout zákazníkovi slevu z ceny nového auta alespoň 500 eur, stát doplatí zbývajících 1500 eur. V případě, že prodejce nesleví, státní příspěvek bude pouze ve výši 1000 eur.

Aby se zabránilo spekulacím, šrotovné se bude vztahovat pouze na vozidla starší než 10 let zaregistrovaná do konce prosince loňského roku. Zákazník koupí auto již se slevou, proplacení státního příspěvku si pak bude nárokovat prodejce automobilu.

Stát na příspěvky vyčlenil zhruba 33 milionů eur. Premiér Robert Fico však nevylučuje navýšení sumy, pokud se systém osvědčí. Šrotovné by mělo pomoci Slovensku oživit trh s osobními automobily a také obnovit vozový park.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).