Hlavní navigace

Šprýmaři přišli na fintu, jak "zatopit" klientům s účty zadarmo

Sdílet

Dalibor Z. Chvátal 29. 1. 2010

Běžné účty pro občany, které nabízejí tuzemské platby bez poplatku mají trhlinu. Alespoň v případě Fio, družstevní záložny. Ta nabízí běžný účet bez poplatků a všechny příchozí tuzemské platby a odchozí platby zadané elektronicky nic nestojí. S jedinou výjimkou. Stačí, když odesílatel nepošle peníze přímo příjemci na jeho účet u Fio záložny, nýbrž pro převod použije sběrný účet Fio záložny, který má záložna u ČSOB. Podle sazebníku Fio pak dojde k zaúčtování poplatku 5 Kč za každou tuzemskou příchozí platbu.

Právě na tuto fintu přišli někteří šprýmaři a začali klientům Fio záložny posílat drobné částky, které záložna zpoplatňuje pěti korunami. Snadno se tak lze dostat do situace, že jinak bezplatný účet najednou začne generovat nemalé poplatky. O problému se diskutuje na diskuzním fóru FinExpert.cz .

Posílat haléřové částky a poškozovat majitele účtu účtováním poplatků za příchozí platbu je u nás běžné. Šprýmaři si vystřelili i z některých neziskových organizací, které mají transparentní účty u Raiffeisenbank. V loňském roce cíleně na jejich účty posílali nízké částky, které banka zpoplatňovala poplatkem za příchozí platbu. Raiffeisenbank však tyto poplatky vrátila a majitelé účtu tak nebyli nijak poškozeni.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).