Hlavní navigace

Spotřební daně: návrh novely předložen Sněmovně

Sdílet

Redakce 10. 12. 2007

Vláda předložila do Poslanecké sněmovny návrh na novelu zákona o spotřebních daních, zákona o ochraně ovzduší a zákona o lihu (tisk 355). Hlavním smyslem návrhu je upravit český právní řád tak, aby nedocházelo k daňovým únikům, zejména při přidávání lihu do benzinů od 1. ledna 2008, kdy nastane povinnost dodávat na daňové území České republiky stanovené minimální množství biopaliv s obsahem lihu. Vzhledem k tomu vláda navrhuje, aby Poslanecká sněmovna vyslovila s návrhem souhlas již v prvním čtení.

Další změnou v zákoně o spotřebních daních je snížení sazby spotřební daně na směsnou naftu. Toto daňové zvýhodnění bude možné na základě notifikace Evropské komise poskytovat do 30. 6. 2010.

Dále se novelou zákona vypouštějí limity spotřebovaného množství pohonných hmot při zemědělské prvovýrobě, na které bylo dosud možno podle typu kultur každoročně uplatňovat vrácení spotřební daně (tzv. normativy spotřeby pohonných hmot). Zároveň jsou z vracení daně vyjmuty činnosti spojené s lesním hospodářstvím (lesní školky a činnosti spojené s obnovou a výchovou lesa).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).