Hlavní navigace

Spotřebitelské ceny tlačí inflaci k nule. Intervence jsou najednou pravděpodobnější

Sdílet

Gabriela Hájková 9. 10. 2013

Ačkoli recese skončila, inflace stále více míří k nule. V září se spotřebitelské ceny snížily o 0,4 % a meziročně inflace poklesla z 1,3 na 1,0 %. Jádrová inflace je již 51 měsíců záporná. Na začátku příštího roku by mohla inflace klesnout až k nule. Obavy z deflace zvyšují pravděpodobnost intervence na devizovém trhu ze strany ČNB, zhodnotil situaci na trhu David Marek, hlavní analytik Patria Finance.

K poklesu indexu spotřebitelských cen během září přispěly posezónní slevy u rekreačních pobytů, které stlačily ceny o 13,4 %. Dále zlevnilo ovoce, zelenina a brambory, takže ceny potravin klesly o 0,8 %. Ukončení letních výprodejů naopak postrčilo ceny oblečení na 3 % a zdražovalo se i v cenících služeb mateřských a jazykových škol, internátů, kolejí a menz.

Vývoj inflace nejspíše přidělá vrásky na čele bankovní rady ČNB. Současná hodnota celkové i měnově-politické inflace je výrazně níže, než předpokládala prognóza ČNB. Na začátku příštího roku inflace navíc skokově klesne, neboť se nebude opakovat daňový inflační impuls (změna DPH) a přiblíží se nule. Za určitých okolností by mohla česká ekonomika sklouznout i do deflace, myslí si Marek, který připomíná, že optikou jádrové inflace se v deflaci pohybujeme již více než čtyři roky. 

Před centrální bankou tak podle něj stojí složité dilema. Na jedné straně totiž přibývá známek oživení ekonomiky, ale zároveň stoupá riziko deflace. Po dnešních inflačních datech se pravděpodobnost intervence ČNB na devizovém trhu však nejspíše zvýšila, uzavřel Marek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2013 15:24

    Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

    Kde jsou v praxi vidět ty známky oživení ekonomiky? Další fabriky se zavírají, ceny potravin letí nahoru, platy přinejlepším stagnují

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).