Hlavní navigace

Spotřebitelské ceny se stále snižují, mnoho prostoru pro další pokles už ale není

Sdílet

V srpnu se snížila celková hladina spotřebitelských cen. Oproti červenci o 0,2 %, informoval dnes ve své zprávě Český statistický úřad. Na poklesu se nejvíce podílelo zlevnění potravin a nealkoholických nápojů. Opačným trendem působily zejména ceny dovolených s komplexními službami a mírný růst nájemného a pohonných hmot. Meziročně se růst spotřebitelských cen zpomalil z červencových 0,3 % na 0,2 % za srpen, což je neméně od září 2003.

K poklesu inflace vedla, jak oslabující poptávka a prohlubující se recese, tak i stále vysoká srovnávací základna z loňského roku. Inflace se meziročním zpomalení růstu o 0,1% velmi těsně přiblížila nulové hodnotě a není vyloučené, že jsme již inflací na úrovni 0,2% dosáhly dna. Pro další propad cen spotřebního zboží již není téměř žádný prostor, komentoval vývoj Josef Novotný, analytik ze společnosti Fio, burzovní společnost s tím, že očekává ještě zářijový pokles o další desetinu a následný pozvolný růst inflace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 9. 2009 12:00

    anonymní
    nějak jsem si nevšiml, že by šly ceny dolů, naopak vidím, jak letí nohoru. Výjimkou je snad 4měsíční trvanlivé "mléko" a imitace "sýrů" z rostlinných tuků.

    Naopak jsem ale četl, že ceny zvláště potravin jdou nahoru. V Blesku to rozhodně nebylo.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).