Poslanecká sněmovna uzákonila šrotovné, podle analytiků to není dobrý nápad

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta České republiky Václava Klause a schválila šrotovné. To by mělo pomoci zvýšit poptávku po nových vozech a pomoci tak automobilovému průmyslu. Podle ekonomů a analytiků ale tento krok není zrovna dobrým nápadem. Domnívám se, že šrotovné není dobrým řešením. Povede sice k nákupu aut, ale efekt pro domácí průmysl je malý. Jednak je poptávka lokálních subjektů malou částí celkového prodeje domácích automobilek a jednak není nikde zaručeno, že lidé koupí zrovna auta produkovaná v České republice. Spousta aut se doveze, což pomůže maximálně dovozcům, ale ne zdejším producentům, na které má toto opatření logicky cílit, sdělil před časem serveru Měšec Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.

Spotřebitelské ceny se stále snižují, mnoho prostoru pro další pokles už ale není Návrh, který by donutil cestovky sdělovat úplné ceny zájezdů poslanci odložili        
Pajax
Pajax (neregistrovaný)
9. 9. 2009 12:48 Nový

RE: Poslanecká sněmovna uzákonila šrotovné, podle analytiků to není dobrý nápad

celé vlákno
Další cíl tohoto populistického opatření bylo, pokud se nemýlím, odstranit z českých silnic co nejvíce " vraků " vyrobených před rokem 1989.
Můj názor je ten, že majitelé těchto aut si nemohou dovolit nakoupit nové fabie za cca 200 tis., byť s 30 tis. prémií od státu!
Ponevadž pokud by si to dovolit mohli, nečekali by na šrotovné a už by dávno jezdili v nových vozech!
A na toto není třeba žádná odborná analýza či průzkum. Na to stačí normální selský rozum.
Ovšem chápu, že je to před volbami jistě dobrý tah a nejeden volič jedné nejmenované velké politické strany tomu jistě rád zatleská!
Vašek
Vašek (neregistrovaný)
9. 9. 2009 13:49 Nový

RE: Poslanecká sněmovna uzákonila šrotovné, podle analytiků to není dobrý nápad

celé vlákno
Souhlasím s Vaším názorem. Je to příliš drahý populistický krok, který rozhodně nepřiláká kupující k předraženým škodovkám.
Mr. R.
Mr. R. (neregistrovaný)
10. 9. 2009 8:19 Nový

RE: Poslanecká sněmovna uzákonila šrotovné, podle analytiků to není dobrý nápad

celé vlákno
Že je šrotovné holý nesmysl musí vědět snad už i ti co ho vymysleli (resp. nechali si našeptat od automobilové lobby a začali ho prosazovat). Automobilky mají nadprodukci a to žádné šrotovné nevyřeší. Naopak - po jeho skončení na tom budou mnohem hůř než před ním. Jediné štěstí je že u nás bude jen 30 tis. a tudíž snad nebude mít příliš velký dopad.
Osobně si raději koupím několik let staré nadupané Mondeo (případně uvažuji o Fordu Focus) v perfektním stavu za 170 tis. než maličkou Fábii v sociální edici (za 200 tis. tam není snad ani rádio a klima).