Hlavní navigace

Spotřebitelé si připlatí. Stát bude méně dotovat obnovitelné zdroje energie

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 7. 2012

Stát, který z 38 miliard Kč přispívá na obnovitelné zdroje částkou 11,8 miliard Kč, nejspíše v dalším roce své příspěvky sníží. Pro příští rok očekáváme příspěvek státu na obvnoteilné zdroje zhruba ve výší kolem 9–10 miliard korun, uvedla mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jarmila Lehnerová

Tím však naroste příspěvek samotných spotřebitelů, u kterých v současnosti dosahuje 419 Kč za megawatthodinu. Bez pomoci státu však může být  podle některých odhadů částka podstatně vyšší a přesáhnout i hodnotu 600 Kč/MWh. 

Ceny elektrické energie naposledy poklesly v roce 2010 a od té doby vlivem štědře podporovaných obnovitelných zdrojů rostly. 

Pokud by příspěvek na obnovitelné zdroje zůstal na úrovni letošního roku, mohly by konečné ceny elektřiny pro domácnost klesnout o 2 %. Pokud tento příspěvek nepřekročí 500 Kč za MWh, potom by neměly ceny elektřiny  ve srovnání s letošním rokem vzrůst , uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 7. 2012 9:42

    xt (neregistrovaný) 2001:4ba8:101:----:----:----:----:----

    Proč není možné zakoupit energii čistě z jádra nebo z klasických zdrojů? Proč mám jako koncový spotřebitel být bit za to, že nějaký úřednický idiot kývl na tak obrovskou podporu soukromého podnikání?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).