Hlavní navigace

Spoříme více. Nutí nás k tomu strach nebo vyšší odpovědnost?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 9. 2012

České domácnosti spoří zase o něco více. Ukázala to nová data projektu ING Bank Svět spoření za druhé čtvrtletí. Nyní by průměrná domácnost dokázala při ztrátě všech příjmů vyžít po tři měsíce, což je skoro o dva týdny déle než v prvním kvartálu. 

To, že více spoříme, je trend posledních měsíců, který potvrzují i data o vkladech z České národní banky. Ať již se jedná o obavy domácností z neustálého zdražování a vzrůstajících nákladů v budoucnu nebo o uvědomělé chování stále více finančně gramotných Čechů, jedná se bezesporu o pozitivní posun, uvedl k výsledkům Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank.

V rámci jednotlivých sledovaných skupin se situace oproti minulému zkoumání příliš nezměnila. Stále platí, že nejdéle by se svými úsporami vydrželi vysokoškoláci (téměř půl roku), zatímco lidé se základním vzděláním necelé dva měsíce. 

Podle údajů převyšují příjmy domácností jejich výdaje v průměru o 25 %. I když mají domácnosti stále stejný ‚balík‘ peněz, který mohou odkládat stranou, začaly spořit více, řekl Vaníček s tím, že z pohledu regionů mají ke spoření největší potenciál domácnosti z Prahy a středních Čech. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).