Hlavní navigace

Špatný benzin i poškození spotřebitele. ČOI kontrolovala obchodníky na dálnicích

Sdílet

Jiří Hovorka 14. 6. 2018

Restaurace a obchody u českých dálnic běžně porušují zákony. Takový je závěr kontrol, které Česká obchodní inspekce provedla ve středu 6. června. U dvou ze tří kontrolovaných prodejců v restauracích a prodejnách s občerstvením a dalším zbožím na dálnicích zjistili inspektoři porušení zákona a zachytili také nevyhovující palivo (Natural 95).

Hlavní část kontroly proběhla na dálnici D1, zapojilo se do ní zhruba 40 inspektorů ČOI. Akci inspektoři zahájili na celém úseku naší nejvytíženější dálnice ve stejný okamžik. Další inspektoři ve stejný čas zahájili kontroly na dálnicích D5, D6 a D11.

Celkem kontroloři provedli 57 kontrol. Z toho 12 bylo zaměřeno na pohonné hmoty, ostatní na restaurace, prodejce rychlého občerstvení a doplňkového zboží.   

Nevyhovující palivo bylo zjištěno na dálnici D1 u Průhonic, kde kvůli nadlimitnímu tlaku par Česká obchodní inspekce zakázala další prodej Naturalu 95, nařídila ekologickou likvidaci paliva a zahájila s prodejcem správní řízení, říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Ve 45 případech zkontrolovali inspektoři restaurace a obchody. Jen v 15 z nich bylo vše v pořádku, u ostatních kontrol (30) inspektoři odhalili minimálně jedno porušení zákona.

Nejvážnějším zjištěním bylo nesprávné účtování a poškození spotřebitele o 178 Kč v rámci jediného nákupu. Dále inspektoři odhalili dvojí ceny na prodejně u čerpací stanice, říká Fröhlich. Na samotné D1 odhalily kontroly porušení zákona ve 24 ze 32 zkoumaných případů.

ČOI zatím za tyto kontroly uložila 15 pokut v celkové výši 20 500 Kč příkazem na místě, vážnější prohřešky řeší inspekce ve správním řízení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).