Hlavní navigace

Soudní poplatky zdražují. Vzroste svévole podnikatelů?

Sdílet

Jiří Hovorka 31. 8. 2011

Se začátkem září nabývá účinnosti novela zákona, která přináší zvýšení soudních poplatků. Změna je, zvláště u menších sporů, poměrně citelná. Například nejnižší možná sazba soudního poplatku se zvedá z 300 na 800 korun, tedy téměř trojnásobně.

Vzhledem k tomu, že spotřebitelské spory se většinou týkají malých částek v řádech stokorun, se obáváme toho, že zvýšení soudních poplatků může být pro mnohé spotřebitele dalším důvodem, proč spor raději vzdají, a to i když jsou jednoznačně v právu, říká Martina Vernerová, právní poradkyně časopisu dTest, a dodává: Důsledkem zvýšení tedy může být i zhoršení spotřebitelského prostředí a rozšíření svévole podnikatelů zejména při zamítání oprávněných reklamací.

Spotřebitelé mají mnohdy ze soudního sporu až příliš velký strach, což pochopitelně nahrává nepoctivým subjektům. Jednou z příčin je i chybějící představa o skutečných nákladech soudního řízení. Z toho důvodu časopis dTest spustil na svém webu kalkulačku nákladů soudního řízení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2011 13:46

    VlK

    ""Vzhledem k tomu, že spotřebitelské spory se většinou týkají malých částek v řádech stokorun, se obáváme toho, že zvýšení soudních poplatků může být pro mnohé spotřebitele dalším důvodem, proč spor raději vzdají, a to i když jsou jednoznačně v právu," říká Martina Vernerová"
    Těmito stručnými důsledky vycucanými z prstu jen tento úkaz posilujete! Proč nedodáte, že pokud jsou jednoznačně v právu, tak soudní náklady i náklady za advokátu nese stran, co prohrála?! Chcete podporovat podnikatele, které budou využívat těchto vyšších poplatků? takto to aspon vypadá.
    Proč nezmíníte možnost bezplatného řízení? (jehož podmínky přesně neznám z paměti) místo takových "výroků"?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).