Hlavní navigace

Soud: Za vedení protiprávní exekuce ponese úvěrová společnost i náklady na advokáta

Sdílet

Gabriela Hájková 13. 7. 2017

Úvěrová společnost SMART Capital a.s., která vedla proti svému klientovi v minulosti protiprávní exekuci na základě neplatného rozhodčího nálezu, musí uhradit i náklady řízení (náklady na advokáta). Vyplývá to ze včerejšího rozhodnutí Ústavního soudu (sp. zn. I. ÚS 1274/16), na který se obrátil klient poté, co Krajský soud v Brně rozhodl o tom, že navzdory vedení protiprávní exekuce úvěrová společnost nemusí platit náklady řízení. O rozsudku informoval projekt Exekutor má smůlu.cz.

Podobných exekucí je v České republice vedeno přes 200 tisíc. Úvěrové společnosti už roky vědí, že tyto exekuce jsou protiprávní, ale nechávají je stále běžet. Je tedy správné, že musejí zaplatit za jejich zastavení. Kdyby úvěrové společnosti respektovaly judikaturu a protiprávní exekuce samy zastavily, tak by nic platit nemusely, myslí si Tomáš Pospíšil, ředitel projektu Exekutor má smůlu.cz o nálezu Ústavního soudu.

Úvěrovým společnostem jde pochopitelně o nemalé peníze. Avšak v tomto i dalších případech máme za to, že úvěrové společnosti mohou žalovat rozhodce, kteří vydali rozhodčí nález v době, kdy již museli být srozuměni s judikaturou, která takové vydávání rozhodčích nálezů zpochybňovala. Pozitivně se k takovým žalobám ostatně staví i Nejvyšší soud, uvedl k případu také advokát Petr Němec, který pana Miloslava zastupoval.

Nález Ústavního soudu podle Pospíšila pomůže sjednotit rozhodovací praxi soudů a exekutorů, která se v mnoha případech poměrně výrazně lišila: Ze zkušenosti víme, že v některých případech bylo rozhodnuto i tak, že náklady na zastavení protiprávní exekuce měl zaplatit člověk, který byl obětí protiprávní exekuce. Díky tomuto rozhodnutí Ústavního soudu snad k takovým přešlapům již docházet nebude.

Němec také připomněl, že při zastavení neoprávněné exekuce se dluh snižuje o náklady exekutorů, rozhodců či o neplatně vysoké úroky a pokuty, čímž může být ve výsledku nižší i více než o polovinu. Navíc jak už dříve rozhodl Ústavní soud, pokud si věřitel nechal vydat rozhodčí nález v době, kdy již musel vědět, že postupuje protiprávně, mohlo dojít i k promlčení dluhu. V takovém případě by zastavením exekuce dluh zanikl úplně, vysvětlil Němec.

Protiprávní exekuce se podle tvůrců projektu Exekutor má smůlu.cz týkají například společností Home Credit, PROFI CREDIT Czech, Komerční banky, společnosti ESSOX a mnoha dalších.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 7. 2017 9:27

    Člověk (neregistrovaný) ---.rad.rev-fortech.cz

    TOTO TRVALO! Shánějte nočníky, záchody, toaletní papíry, jdem se posesouvat a slavit, sypte si hlavu ibiškovými květy. Co že to nebylo samozřejmé?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).