Spočítejte si...

Zavřít

Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

Tento týden rozhodnou poslanci o projektu tzv. sociální karty. Pokud by ho odsouhlasili, mohly by být od ledna dávky v hmotné nouzi vypláceny na sociální karty. Celý systém by se tak měl zjednodušit a zefektivnit a lidé, kteří utrácí dávky za alkohol nebo automaty by s tím měli mít zase o něco těžší práci.

Sociální karta by měla umožnit výběry z bankomatu i platby u obchodníka v závislosti na typu dávek. Omezení pro čerpání by se týkalo dávek v hmotné nouzi. U nich by se totiž mělo posuzovat, zda se na položky nákupu váže spotřební daň a příjemce dávek si tak za ně kupuje alkohol nebo cigarety. Pak by byla pomoc v nouze snížena nebo odebrána. Projekt má ale i své kritiky, kteří ho považují za nedůstojný. 

První vydání karty by mělo být bezplatné. V případě ztráty už si bude muset příjemce dávek novou kartu zaplatit. Nyní Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo soutěž, do které se mají přihlašovat banky mající zájem kartu vydávat. Veškeré náklady na výrobu karet by pak zaplatila právě banka, která zvítězí v tendru. Z každého nákupu z karty by pak dostala procento.

Lupa.cz: Čeká nás revoluce v roamingu? Firmy nově pořídí provozní úvěr přes datovou schránku        
Ondřej
Ondřej (neregistrovaný) 188.246.102.---
11. 7. 2011 14:53 Nový

Re: Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

celé vlákno

Tohle je naprostá volovina. Snahu omezovat utrácení dávek za nesmysly samozřejmě chápu a chválím. Ale opravdu si někdo myslí že toho dosáhne pomocí těchto karet? Já rozhodně ne.

Nebo snad zabrání situacím "Kup mi cigára, já ti za to nakoupím v obchodě"?

Patrik Chrz aura:92
11. 7. 2011 16:26 Nový

Re: Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

celé vlákno

Samozřejmě, že se to bude zneužívat, ale je to určitá, i když malá bariéra. Pořád lepší, než peníze v hotovosti (bič na ty nepoctivé) a lepší než stravenky (tady na to dojedou i ti poctiví, protože kromě nižšího rozsahu akceptačních míst a obvykle vyšší ceny tamtéž je jejich hlavní nevýhodou jejich nedělitelnost a to u karty odpadá).
Otázkou je, co to bude stát. Myslím, že by neměl být problém realizovat to i zdarma (leckterá banka by po tom skočila), když bude zájem. Ale mám obavy, že asi nebude :(

Webb
Webb (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 7. 2011 2:00 Nový

Re: Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

celé vlákno

Ty bláboly o zneužívání jsou už trapné. Z dávek hmotné nouze nelze ani přežít, o zneužívání nemůže být ani řeč. Pokud někdo takový, kdo je dostává, nakupuje alkohol a podobně, tak to kupuje za peníze, které někde ukradl nebo si přivydělal, a za tyhle peníze to bude kupovat i nadále, takže postižen bude zas jen ten poctivý, který žádné peníze bokem nemá, a teď si nebude moci koupit ani boty (na ty z obchodu mít nebude, a Vietnamec kartu asi nevezme), nebo něco jiného, třeba lístek do tramvaje.

Ondřej
Ondřej (neregistrovaný) 188.246.102.---
12. 7. 2011 7:44 Nový

Re: Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

celé vlákno

Příště si přečtěte článek, než na něj budete reagovat. Je tam výslovně uvedeno, že sociální karty jsou zaváděny jako ochrana před zneužíváním sociálních dávek k utrácení za automaty a alkohol.

Z toho tedy vyplývají dva možné důvody zavádění těchto karet
sociální dávky jsou opravdu zneužívány tímto způsobem
osobní zájem některého z politiků
P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 7. 2011 16:21 Nový

To bude zase tunel

Po Opencard roste chut :-)

kamil
kamil (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 7. 2011 18:25 Nový

kamil@s.cz

Mám pocit, že stát zneužívá mé daně. Z toho důvodu bych rád odváděl místo daní pytel brambor a místo aSociálního pojištění pytel mrkve. Až se dostanu do problémů může mi stát vracet část mrkve.

Webb
Webb (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 7. 2011 1:50 Nový

Pomoc v hmotné nouzi

To ja úplně absurdí, jaký povyk se tu neustále dělá kolem dávek v hmotné nouzi, na kterých je celkově vyplaceno ročně kolem 2 mld korun (a z toho se možná 1% "zneužije"), ale že bývalým policajtům stát vyplácí pro nic za nic několikanásobně víc, to nikoho nevzrušuje. Nebo kolik desítek miliard dostanou podnikatelé každoročně na dotacích - celkem bez kontroly - a i když se nějaký podvod náhodou provalí, tak to nemusejí ani vracet...

Je mi z tohodle státu na blití!!!

Honza
Honza (neregistrovaný) 175.123.72.---
12. 7. 2011 7:06 Nový

Re: Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

celé vlákno

Takže nejdřív stát udělá z lidí nakromany tim že jim prodává cigarety, zvlášť cigány protože ty kouřej většinou z hladu a pak když si koupěj z dávek cigarety tak jim je sebere, opravdu logický kam až naše společnost dospěla k fašistický vládě.

AntiSalmon
AntiSalmon (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
12. 7. 2011 10:02 Nový

Re: Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

celé vlákno

Honzíku Salmonovic, cigáni nekouřej z hladu... Nepiš hlouposti a radší otoč tátu na druhej bok :-DD