Hlavní navigace

Sociální karta by měla zabránit zneužívání sociálních dávek

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 7. 2011

Tento týden rozhodnou poslanci o projektu tzv. sociální karty. Pokud by ho odsouhlasili, mohly by být od ledna dávky v hmotné nouzi vypláceny na sociální karty. Celý systém by se tak měl zjednodušit a zefektivnit a lidé, kteří utrácí dávky za alkohol nebo automaty by s tím měli mít zase o něco těžší práci.

Sociální karta by měla umožnit výběry z bankomatu i platby u obchodníka v závislosti na typu dávek. Omezení pro čerpání by se týkalo dávek v hmotné nouzi. U nich by se totiž mělo posuzovat, zda se na položky nákupu váže spotřební daň a příjemce dávek si tak za ně kupuje alkohol nebo cigarety. Pak by byla pomoc v nouze snížena nebo odebrána. Projekt má ale i své kritiky, kteří ho považují za nedůstojný. 

První vydání karty by mělo být bezplatné. V případě ztráty už si bude muset příjemce dávek novou kartu zaplatit. Nyní Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo soutěž, do které se mají přihlašovat banky mající zájem kartu vydávat. Veškeré náklady na výrobu karet by pak zaplatila právě banka, která zvítězí v tendru. Z každého nákupu z karty by pak dostala procento.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).