Hlavní navigace

Službám se nedařilo ani loni, klesají už od roku 2008

Sdílet

David Sillmen 7. 2. 2014

Česká republika ještě loni nebyla v ideální kondici. Ukazují to mimo jiné čísla služeb, které v roce 2013 zaznamenaly další pokles v řadě, tentokrát o necelé jedno procento (- 0,9 %). Výsledek je o to horší, že služby byly naposledy v plusu v roce 2008, tedy v roce, kdy začala světová finanční a později i hospodářská krize. Ztráty jdou tak ze stále snižující se podstaty.

Na výsledcích je vidět, že služby napojené na průmysl a export loni zřetelně pocítily pozitivní obrat ekonomiky k růstu. Že jde především o dopravu, snad není nutné ani dodávat.

Naproti tomu firmám, jejichž nabídka je spojena například s volným časem nebo realitami spotřebitelů, se ani loni nedařilo. Příkladem může být třeba cestovní ruch, který slabou domácí poptávku pociťuje již několik let. V hromadě čísel z oblasti cestovního ruchu lze však najít i pozitivní zprávy. Vyšší počty zahraničních návštěvníků dokázaly vykompenzovat slabší zájem ze strany domácích spotřebitelů a nakonec přinesly i vyšší tržby hotelů v ČR v závěru loňského roku.

Hůře na tom byly – jak už dřívější zprávy v médiích naznačily – lázně. Sice je navštívilo více lidí, avšak strávili tam podstatně méně času. Na druhou stranu je tuzemské lázeňství stále ještě komparativní výhodou, kterou se zatím z pohledu cestovního ruchu zdaleka ještě nepodařilo dostatečně vytěžit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 2. 2014 16:34

    Tom (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

    lidé nemají práci a tudíž ani peníze

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).