Spočítejte si...

Zavřít

Slovinské banky krachují

Slovinský bankovní sektor je v v ohrožení – slovinská vláda zahájila likvidaci 2 menších bank. Ve špatné situaci se také nachází ekonomika země – v roce 2009 poklesl HDP o 9 % a tento rok hrozí další 2% pokles.

Státní pokladna navíc v době ekonomického poklesu, 13% nezaměstnanosti, těžko dosažitelných nových úvěrů a poklesu investic (za posledních pět let kumulativně téměř o 60 %), které by dávaly do budoucna naději na větší prosperitu, není zrovna v nejlepší kondici. Do záchrany dvou menších bank může stát nalít více jak 1 mld. €. Sice jen v důsledku nadstandardních garancí, které pokrývají 100 % vkladů bez omezení částky, aby se zabránilo spekulacím a šíření paniky u mnohem větších ústavů. Je ale jasné, že ozdravení celého bankovního sektoru by znamenalo pro státní kasu značné břemeno, uvádí Jan Schiller, portfolio manažer ve společnosti   Conseq Investment Management.

Situace však podle něj není zcela kritická, s Evropskou centrální bankou a jejím OMT (Outright Monetary Transactions), nelze čekat výrazné vyostření krize. Vyjádření domácích politiků prozatím jakoukoli žádost o pomoc vylučují a počítají s tím, že Slovinsko vše zvládne samostatně. Tato varianta navíc není vůbec nereálná. Se solidní úrovní zajištěného financování pro tento a začátek příštího roku, která by umožňovala uvolnění prostředků na rekapitalizaci, by se po započtení nákladů na sanaci bank dostal ukazatel dluhu k HDP na evropsky podprůměrných 70 – 75 %, dodává Schiller.

Wüstenrot rozšířila možnosti a krytí povinného ručení. Smlouvu vypovíte kdykoli Česká spořitelna odmění řádně splácející klienty        
Jerry001
Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz
20. 9. 2013 9:17 Nový

to je cely jenom hra na obycejne lidi

staci kdyz se budou dal tisknout novy eura a dolary a dluhy se tim smazou, akorat si pak lid za znehodnocenou menu koupi prd, ale to se prave vsechno ospravedlni slovem krize, ktera kde se vzala tu se vzala a napadla lidstvo :-)