Hlavní navigace

Slovensko: Ceny výrobků a služeb se nezměnily

Sdílet

Jiří Velinský 19. 11. 2008

Ceny vybraných výrobků a služeb na Slovensku se ve 31. zkoumaném období po předcházejícím poklesu o 0,7 procenta nezměnily. Ve středu o tom informoval Slovenský statistický úřad.

Vývoj sledovaných cen byl přitom podle statistického úřadu ovlivněný snížením cen pohonných hmot o 3,6 procenta. Poklesly také ceny cukru, džemu, medu, sirupů, čokolády a cukrovinek, a to o 0,8 procenta. Podle statistiků se ovšem zvýšily ceny produktů pro krátkodobou spotřebu o 4,5 procenta a ceny ovoce o 2,7 procenta.

Statistický úřad začal sledovat vývoj průměrných cen 196 nejčastěji kupovaných výrobků a služeb na začátku srpna. Ceny se sledují každých deset dní, kontrolovat se budou do konce června dalšího roku. Cílem zjištění je monitorovat vývoj spotřebitelských cen vybraných výrobků a služeb v korunách a v eurech v období povinného duálního oceňování. Spotřebitelské ceny jednotlivých produktů se podle statistiků zjišťují na celém území Slovenska. Dotace a slevy nejsou samostatně sledované.

V lednu 2009 se uskuteční mimořádné zjišťování zaměřené na ceny úzkého výběru výrobků a služeb. Uvedené zjišťování se uskuteční 2. a 5. ledna, jeho účelem bude zprostředkování cen platných po zavedení eura a bude se týkat 69 vzorků potravin a nealkoholických nápojů a čtyř vzorků pohonných hmot.

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).