Hlavní navigace

Deutsche Bank: Ropa může klesnout až na 40 dolarů

Sdílet

Jiří Velinský 20. 11. 2008

Podle studie německé banky Deutsche Bank by mohla cena ropy v roce 2009 klesnout až na 40 dolarů za barel. Informuje o tom agentura Reuters.

Podle průzkumu německé banky by měly cenu ropy tlačit dolů nové moderní rafinérie, které v příštím roce spustí naplno produkci s nižšími náklady. Podle zatím dostupných informací budou nové rafinérie spotřebovávat na výrobu stejného množství benzínu a destilátů o 20 procent méně výchozí surové ropy.

Efektivní produkce s nižšími výrobními náklady by se navíc měla spojit s dalším poklesem poptávky v důsledku globálního ekonomického poklesu. Vzájemné působení obou faktorů by se mělo projevit na snížení limitního „prahu“ nejnižší ceny ropy.

Podle Deutsche bank by měl celý proces probíhat relativně rychle a nízké ceny by se svět mohl dočkat již někdy okolo dubna 2009. Agentura Reuters připomíná, že ještě v první polovině července se dokázala cena ropy vyšplhat na úroveň přes 147 dolarů za barel, což byla její rekordní hodnota všech dob. Poté se však ropa vydala směrem přesně opačným a nejnověji klesla již na úroveň pod 54 dolarů za barel. Čtěte více: Sbohem, levná ropo

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).