Hlavní navigace

sKarty musí být povinné, tvrdí nová ministryně práce

Sdílet

Arsen Lazarevič 20. 11. 2012

Premiér Petr Nečas na páteční tiskové konferenci, kde jmenoval novou ministryni práce a sociálních věcí  Ludmilu Müllerovou uvedl, že by si přál, aby sKarty pro výplatu dávek byly dobrovolné.

Dobrovolných sKaret se však lidé nedočkají. Podle ministryně to totiž možné není: sKarty musí být povinné, jejich dobrovolnost by ohrozila celý systém výplaty sociálních dávek, uvedla v pondělí ve 20minutáchRadiožurnálu nová ministryně a dodala: pokud se rozhodneme, že budeme chtít mít systém dobrovolný, bude to znamenat, že celý systém sociálních karet být ohrožen. Dneska na základě smluvních ujednání zákonů, kde je psáno, že výplaty budou prováděny prostřednictvím sociálních karet, tak nemáme jinou možnost, než se tímto řídit, dodala ministryně.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2012 15:10

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  Kdyz uz tedy byla sKarta vymyslena, pak musi byt povinna. Je mnoho duvodu proc tomu tak byt nema, ale zaroven to neni tak uplne hloupa myslenka, jenom neni dotazena. Predne vyplata davek by mela byt zejmena s ohledem na zneuzivani tech penez omezena pouze na nektere komodity. osobne bych sel dal, nevydaval bych penize, ale pouze stravenky a nebo jeste lepe v dobe obeda pouze jidlo na pevne danych mistech. Myslim, ze drtiva vetsina socialnch davek konci v kapsach spekulantu a v hracich automatech. Take alkohol bych potlacil a cigarety take. Chtelo by to ale komplexni reformu socialni politiky. sKarta je placnuti do vody.

 • 21. 11. 2012 7:29

  Honzas (neregistrovaný) 193.86.144.---

  Ta karta je vedlejší produkt. Účelem bylo utratit peníze. Kdyby opravdu ministerstvo chtělo ušetřit, má v ruce celou řadu nástrojů.

  Může vyplácet dávky převodem na účet dřív, než složenkou. Může výběr na složenku zpoplatnit (myslím že je to složenka typu A). Skupině odběratelů sociálních dávek, kteří kartu nemají a nechtějí, ji může zařidit (nařídit) jejich sociální pracovník v místě bydliště. Věřím, že to bude velmi malá skupina.

  Ovšem pak by se ztratilo to podstatné "vývar" z zakázky. Co mi ale opravdu vadí, je fakt, že Drábkovi drábové skákali po úřednících na přepážkách, aby řešili neřešitelný problém s nefukčním systémem. Museli komunikovat s totálně zhnusenými klienty a poslouchat jejich oprávněné námitky s patřičnými komentáři.

  Pokud je něco dobře, může za to ministerstvo (ale to uvádím jenom jako hypotetický příklad), pokud špatně, úředník za přepážkou. V tomhle ohledu je mi jich opravdu líto. Nadřeli se, aby je mohli propustit (i když pokud vím, ten systém ani po roce zcela nenahradil ten původní, respektive 2 původní), takže část je stále závislá na ruční práci.

  Prosím opravte větu "smluvních ujednání zákonů", buď je to smluvní ujednání, nebo zákon.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).