Spočítejte si...

Zavřít

Intervence zachránily rozpočet, domnívá se Singer

Guvernér České národní banky Miroslav Singer ve svém blogovém příspěvku napsal, že devizové intervence mají pouhé tři měsíce po svém zahájení takový vliv, že zabránily propadu státního rozpočtu.

Co se týče spotřebitelů, jejich potěšení z klesajících cen by poněkud hatily zprávy o tom, kde všude hrozí omezování výroby a propouštění – se stejnými palcovými titulky, jaké se týkají čehokoliv, co je negativní. A dále by všechny, kteří berou dávky a důchody, zcela nepochybně zneklidňovala zachmuřená tvář ministra financí nad propadem příjmu státního rozpočtu a debaty o tom, co bude potřeba v takové situaci udělat, napsal Singer ve svém alternativním scénáři, který by podle něj nastal bez devizových intervencí.

Singer upozorňuje také na skutečnost, že za leden již mnoho let nebyla zaznamenána podobně nízká inflace. Dnešní inflační číslo (za leden) po všech těch zdraženích představuje nejnižší meziměsíční nárůst inflace od roku 1993, nejnižší meziroční nárůst inflace od roku 2003.

Nižší meziměsíční inflaci (nikoliv však lednovou) česká ekonomika pravidelně zaznamenávala v letech 2009 a 2010, meziroční potom v roce 2009. V některých měsících byl dokonce zaznamenán pokles cen, tedy dnes tak obávaná deflace. Česká národní banka tehdy o devizových intervencích neuvažovala.

Pozn red. V předchozí verzi článku bylo uvedeno, že se guvernér Singer spletl ve vyhodnocení inflace. Ve skutečnosti se nespletl, měl na mysli lednovou meziměsíční a meziroční inflaci. Za nedorozumění se omlouváme.

Češi se bojí zdražení aut, Škodovka prodává o téměř 30 % víc Obchody s elektrem budou muset bezplatně odebírat vysloužilé spotřebiče. Ale jen malé        
Jocerin
Jocerin (neregistrovaný) 194.228.20.---
13. 2. 2014 17:40 Nový

jak se počítala inflace za leden?

celé vlákno

Zajímalo by mne, zda jsou údaje konzistentní, když statistici změnili od letošního ledna spotřební koš a to jak obsahově tak vahami (prý větší váha zlevněné elektřiny, jak jsem zaslechl). jsou potom inflace v prosinci a lednu porovnatelné?

Tom
Tom (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
14. 2. 2014 9:39 Nový

Re: jak se počítala inflace za leden?

celé vlákno

Nejsou.
Je to stejné jako s měněním kritérií pro výpočet nezaměstnanosti, v letech 2006 - 2012 (Topolánek, Kalousek, Nečas) je měnili 2x, aby stále vycházelo 8%. Podle původních kritérií je nezaměstnanost 11%.
Stejné je to s daněmi. Kalousek lhal, že nezvýší daně, tak sazbu nechal a vyplodil superhrubou mzdu=zvýšil částku, ze které se daň počítá.
Ale české ovce zbaští každou lež.