Hlavní navigace

Šest procent žadatelů o úvěr falšuje bankovní výpisy. Zakrývají hazard, dávky a splátky

Sdílet

2020-02-foto-půjčky.jpg Autor: Archiv

Šest žadatelů o spotřebitelský úvěr ze sta zasahuje do elektronických bankovních výpisů a snaží se ho pozměnit. Vyplývá to ze statistik Elektronického validátoru výpisů, což je specializovaný software, který pro banky a poskytovatele půjček prověřuje pravost výpisů, které lidé překládají při žádosti o úvěr. Validátor poskytuje Společnost pro informační databáze (SID).

Riziko nesplácení úvěrů stoupá s tím, že už žadatel podle svého výpisu nějaké půjčky splácí. Zatímco v prvním pololetí loňského roku splácelo mikropůjčky podle analýzy výpisů 8 procent žadatelů o úvěr, v letošním prvním pololetí to bylo již 18 procent žadatelů, uvedl Ján Hurný, výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze.

Software pomáhá prověřit rizikovost poskytnutého úvěru. Žadatelé zasílají pro posouzení své bonity výpisy ve formátu PDF. Některé ovšem napadne, že jeho výpisy obsahují položky, které by poskytovatel půjčky neměl vidět.

SID porovnává parametry, které ukazují celkové finanční zdraví žadatele o úvěr.

Na bankovních výpisech jsou vidět nejen jiné splácené půjčky, ale také transakce spojené s hazardem. Počet lidí, kteří žádají o půjčky a zároveň se nějakým způsobem účastní hazardních her, stoupá. Zatímco v roce 2021 záznamy z hazardu neslo 15 % výpisů, v první polovině 2022 už je to 23 %. U dalších 15 % výpisů validátor zaregistroval sociální dávky.

Analýza bankovního výpisu je jedním ze způsobů, jak společnosti poskytující úvěry zjišťují rizikovost žadatele. Validátor bankovních výpisů dokáže pomocí umělé inteligence ověřit autentičnost dokumentu a zanalyzovat každou položku ve výpisu.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).