Hlavní navigace

Senioři mají potíže s dluhy. Stále více jich má exekuci na důchod

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 2. 2016

Senioři končí stále častěji v exekuci. Potvrzují to statistiky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která v prosinci 2015 evidovala skoro 80 tisíc exekucí včetně insolvencí na vyplácené důchody. Jejich počet se meziročně opět zvýšil, tentokrát o 6,21 %. Roste také počet lidí, kteří do důchodu vstupují s exekucí či s několika exekucemi.

Pokud se důchod vyplácí jen v nízké výši, nemohou být často srážky prováděny a tak úřad eviduje pouze tzv. exekuční titul na důchod, ale z důchodu nic nesráží. To neznamená, že by dluh zanikl a ČSSZ je stále eviduje dokud nezanikne nebo se penze nezvýší na úroveň, kdy bylo možné srážku provést (nebo se změní např. počet vyživovaných osob a tím i výše nezabavitelného minima).

Vzhledem k tomu, že od ledna 2016 došlo ke změně parametrů, které mají vliv na výši exekučních srážek, provede ČSSZ od únorové splátky důchodu přepočet exekučních srážek. Vzhledem ke zvýšení nezabavitelné částky a nízké lednové valorizaci důchodů se u většiny případů exekuční srážka mírně sníží, vysvětlila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Exekuční srážky se provádí ze všech druhů důchodů, starobních, invalidních i pozůstalostních. Jednorázový příspěvek ve výši 1200 Kč, který bude vyplácen v únoru, exekuci nepodléhá.

Podle Buraňové jsou důvody exekučních srážek z důchodů různé. Dluhy často vznikají na prodejních zájezdech, při nákupu dovolené, v důsledku neplacení výživného, nesplácením půjček nebo ručením za ně, uvedla s tím, že za částí nařízených exekucí stojí i drobné dluhy v řádu několika stovek, jako jsou např. pokuty dopravnímu podniku nebo městské policii, poplatky obcím za svoz odpadu či penále zdravotním pojišťovnám.

Z údajů úřadu vyplývá, že prudce roste také počet exekučních a insolvenčních srážek z dávek nemocenského pojištění (konkrétně z nemocenského a peněžité pomoci v mateřství). Za celý loňský rok jich ČSSZ provedla více než 130 tisíc, což je dvakrát více než v roce 2013.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).