Šéf odborů: Živnostníci by měli platit vyšší zdravotní pojištění

Podle odborového předáka Josefa Středuly, předsedy svazu Kovo, by měli živnostníci platit vyšší zdravotní pojištění: Daně je potřeba upravit, určitě. Ne generálně. Ale my se netajíme tím, že by to určitě mělo být u osob samostatně výdělečně činných – minimálně v oblasti zdravotního pojištění, protože čerpají zdravotní služby stejně jako všichni ostatní, ale platí jen přibližně třetinu toho, co třeba zaměstnanec. Tento rozdíl není odůvodnitelný, uvedl Středula v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Živnostníci si například pro rok 2013 nebudou moci uplatnit slevu na dítě v případě, že využívají výdajový paušál. Nová vláda také chtěla zavést živnostníkům minimální daň či plánuje výrazné snížení výdajových paušálů. Čtěte také: Nová vláda poškodí malé podnikání, hledá nepřítele a chce zvyšovat daně (GLOSA)

Češi na olympiádě prosázeli více než 500 milionů Firmy loni na dividendách vyplatily přes bilion dolarů        
MoB
MoB (neregistrovaný) 131.207.140.---
24. 2. 2014 12:11 Nový

Re: nemocny zivnostnik?

celé vlákno

Pravda, živnostníci si nelámou nohy a rakoviny a infarkty se jim vyhýbají obloukem :)

Zdravotní pojištění není nemocenské pojištění.

A s úpravou v oblasti zdravotního pojištění bych celkem i souhlasil, byť jinak většinu odborářských návrhů odkazuji na místa, kam slunce nesvítí. Zdravotní systém je podfinancován na straně příjmů jednak kvůli malým platbám za "státní" pojištěnce (děti, důchodci) a jednak kvůli malým odvodům živnostníků. Takže minimálně bych souhlasil s analýzou současného stavu a pak by se vidělo, co s s tím dál.

V.Mlich
V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz
24. 2. 2014 12:47 Nový

To je logicke

Pravo byt zamestnancem ma jen ten, kdo si dokaze vydelata aspon minimalni mzdu a tudiz i odvody tomu odpovidaji. Ostatni, kterym je trapne byt na davkach, se daji k zivnostnikum, tak je jasne, ze prumerny odvod zivnostnika je zakonite nizsi. Jakekoliv zvysovani zateze techto nizkoprijmovych skupin povede jedine k jejich vystvani na podporu.

host
host (neregistrovaný) ---.bubakov.net
24. 2. 2014 18:35 Nový

pořád málo

Zajimavý je, že v roce 1995 živnostník platil zálohu na zdravotní pojištění cca 285,- Kč( jestli si dobře pamatuji) a taky to šlo. Nevím, proč se to pořád zvedá. Vždyt' živnostník si musí vydělat úplně na vše, tak v čem je problém, asi ten, že nic po nikom nechce.

Anton
Anton (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
25. 2. 2014 6:45 Nový

Re: Šéf odborů: Živnostníci by měli platit vyšší zdravotní pojištění

Živnostník platí ze svého zisku 6,75 % ZP, zaměstnanci se strhává z hrubé mzdy 4,5 %. Tak kdo platí víc?

goman
goman (neregistrovaný) 2a01:4240:53f0:----:----:----:----:----
25. 2. 2014 9:21 Nový

Re: Šéf odborů: Živnostníci by měli platit vyšší zdravotní pojištění

Odborový předák je vůl... víc takových volů a můžeme tento stát hodit do kytek. Vůbec bych zakázal všechny ty odbory, kteří si jen stěžují, kecají a práce jim nevoní.