Hlavní navigace

Šéf odborů: Živnostníci by měli platit vyšší zdravotní pojištění

Sdílet

Arsen Lazarevič 24. 2. 2014

Podle odborového předáka Josefa Středuly, předsedy svazu Kovo, by měli živnostníci platit vyšší zdravotní pojištění: Daně je potřeba upravit, určitě. Ne generálně. Ale my se netajíme tím, že by to určitě mělo být u osob samostatně výdělečně činných – minimálně v oblasti zdravotního pojištění, protože čerpají zdravotní služby stejně jako všichni ostatní, ale platí jen přibližně třetinu toho, co třeba zaměstnanec. Tento rozdíl není odůvodnitelný, uvedl Středula v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Živnostníci si například pro rok 2013 nebudou moci uplatnit slevu na dítě v případě, že využívají výdajový paušál. Nová vláda také chtěla zavést živnostníkům minimální daň či plánuje výrazné snížení výdajových paušálů. Čtěte také: Nová vláda poškodí malé podnikání, hledá nepřítele a chce zvyšovat daně (GLOSA)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 2. 2014 12:11

  MoB (neregistrovaný) 131.207.140.---

  Pravda, živnostníci si nelámou nohy a rakoviny a infarkty se jim vyhýbají obloukem :)

  Zdravotní pojištění není nemocenské pojištění.

  A s úpravou v oblasti zdravotního pojištění bych celkem i souhlasil, byť jinak většinu odborářských návrhů odkazuji na místa, kam slunce nesvítí. Zdravotní systém je podfinancován na straně příjmů jednak kvůli malým platbám za "státní" pojištěnce (děti, důchodci) a jednak kvůli malým odvodům živnostníků. Takže minimálně bych souhlasil s analýzou současného stavu a pak by se vidělo, co s s tím dál.

 • 24. 2. 2014 12:47

  V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

  Pravo byt zamestnancem ma jen ten, kdo si dokaze vydelata aspon minimalni mzdu a tudiz i odvody tomu odpovidaji. Ostatni, kterym je trapne byt na davkach, se daji k zivnostnikum, tak je jasne, ze prumerny odvod zivnostnika je zakonite nizsi. Jakekoliv zvysovani zateze techto nizkoprijmovych skupin povede jedine k jejich vystvani na podporu.

 • 24. 2. 2014 18:35

  host (neregistrovaný) ---.bubakov.net

  Zajimavý je, že v roce 1995 živnostník platil zálohu na zdravotní pojištění cca 285,- Kč( jestli si dobře pamatuji) a taky to šlo. Nevím, proč se to pořád zvedá. Vždyt' živnostník si musí vydělat úplně na vše, tak v čem je problém, asi ten, že nic po nikom nechce.

 • 25. 2. 2014 6:45

  Anton (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Živnostník platí ze svého zisku 6,75 % ZP, zaměstnanci se strhává z hrubé mzdy 4,5 %. Tak kdo platí víc?

 • 25. 2. 2014 9:21

  goman (neregistrovaný) 2a01:4240:53f0:----:----:----:----:----

  Odborový předák je vůl... víc takových volů a můžeme tento stát hodit do kytek. Vůbec bych zakázal všechny ty odbory, kteří si jen stěžují, kecají a práce jim nevoní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).