Hlavní navigace

Se sjednáním povinného ručení nečekejte. Levnější už nebude a naopak začne zdražovat

Sdílet

Cena povinného ručení zřejmě poklesla na své pomyslné dno. Podle analýzy České kanceláře pojistitelů by cena mohla dál klesat už jen na úkor dalšího prohlubování ztrát. Od roku 2010 došlo k poklesu průměrného pojistného o 24 %. Naproti tomu průměrná škoda stoupla o 47 %.

U pojištění osobních automobilů pojišťovny statisticky vybírají o 12 % pojistného méně, než kolik pak stojí škody. Skutečné roční pojistné u osobních automobilů dosahuje 15,8 mld. Kč, zatímco celková výše škod, nákladů spojených s vyřízením škod a správou smluv a dalších provozních nákladů představuje částku 17,65 mld. Kč. Ještě negativnější situace vychází v segmentech nákladních automobilů včetně tahačů, kde celková nedostatečnost pojistného dosahuje dokonce 30 % aktuální výše pojistného, uvádí Petr Jedlička, hlavní pojistný matematik ČKP.

Negativní výsledky navíc dále ovlivňuje dlouhodobý pokles průměrného pojistného a zvyšujících se škod. Trh s povinným ručením v současné době nabývá jen pod vlivem nárůstu počtu pojištěných vozidel (3 %). Tento počet však nedosahuje takového růstu jako meziroční navyšování průměrné škody na zdraví (7,6 %) a na majetku (4,1 %).

Vývoj, kdy se stále více rozevírají nůžky mezi cenou a náklady, je dlouhodobě neudržitelný a pojišťovny by musely ztrátu dotovat ze svých rezerv. Počítá se tak spíše s tím, že pojišťovny přenastaví hodnocení rizik a pojistné postupně zdraží.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 2. 2018 3:43

    xXx (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

    To je zase blabol, dekujeme za PR, proc je dulezite zdrazit pojisteni vozidel.....ze se na to ty pojistovny nevykaslou, kdyz je to tak prodelecny...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).