Hlavní navigace

Sazby u hypoték se opět vracejí ke 2 % ročně

Sdílet

Po vlně stoupajících úrokových sazeb nastává období, kdy hypoteční sazby už několik měsíců klesají. A to bez ohledu na to, že Česká národní banka se svou měnovou politikou snaží držet úrokové sazby výš. Informovala o tom společnost Golem Finance.

Průměrná nabídková sazba hypoték v pásmu 70 % hodnoty nemovitosti klesla v červenci 2019 o 0,05 procentního bodu. Hodnota indexu GOFI 70, který napříč trhem mapuje ceny právě těchto hypoték, aktuálně činí 2,78 %. Ještě větší pokles však nastal u úvěrů s LTV 80+, jejichž poskytování je regulováno doporučením ČNB. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl o 1 desetinu na 3,26 %.

Vývoj úrokových sazeb hypoték.
Autor: GOLEM FINANCE

Vývoj úrokových sazeb hypoték.

Důvodem zlevňování je klesající cena na mezibankovním trhu. Tím totiž bankám klesají i náklady na získání zdrojů, což se snaží efektivně využít k získání klientů.

Vývoj úrokových sazeb už neurčuje z většiny pouze nastavení úrokových sazeb ze strany České národní banky. Trh je ovlivňován i děním v zahraničí. Evropská centrální banka (ECB) se nechala slyšet, že o snížení sazeb uvažuje a americký FED již snížení sazeb na konci minulého týdne realizoval. 

Pokud ceny zdrojů zůstanou takto nízko, očekáváme, že začnou zlevňovat i hypotéky a jejich ceny se postupně dostanou zpět na loňskou úroveň a možná i níž, protože cena peněz je nyní na úrovni z konce roku 2017, kdy průměr byl okolo 2,25 % a v případě bonitních klientů a velkých objemů se top sazby pohybovaly dokonce pod 2 %, říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).