Hlavní navigace

Samoživitelek přibývá. Stále častěji přitom sahají po půjčce a dostávají se do dluhové pasti

Sdílet

Počet neúplných rodin se v současné době blíží v České republice k hranici 200 000. V 90 % případů se o nezaopatřené děti starají matky coby samoživitelky. Právě ty jsou ale nejčastěji ohroženy chudobou a někdy tak sáhnou i po půjčce, aby svou finanční situaci vylepšily. Podle zjištění společnosti KRUK se ženy zadlužují nejvíce ve věku 25 – 34 let. Průměrný dluh činí 25 000 Kč. Právě v tomto věku ženy nejčastěji zakládají rodinu. Mají tak často omezené možnosti na trhu práce a v případě, že je jejich příjem pro domácnost stěžejní, se mohou dostat do vážných potíží, vysvětluje Jana Pěchová z SOS dětských vesniček.

Mezi nejběžnější potíže rodičů samoživitelů patří dluhy, problémy s bydlením, neschopností komunikovat s příslušnými a potřebnými institucemi a také s konflikty s bývalým partnerem. Výjimkou ale nejsou ani konflikty přímo s dětmi.

Z údajů společnosti KRUK také vyplynulo, že ženy jsou často znevýhodněny na trhu práce, kdy medián mezd žen je o pětinu nižší než u mužů. Ženy také tvoří nadpoloviční podíl nezaměstnaných i přes fakt, že mají často vyšší vzdělání než mužští uchazeči o zaměstnání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 2. 2017 12:53

    Osobička (neregistrovaný) 89.24.201.---

    1. Když u pohovoru řekne, že má dítě, práci nedostane, když ne, vyhodí ji za první OČR. 2. Pokud nezaměstnaný vezme brigádu či práci na dohodu, sníží se mu příspěvek na bydlení úměrně tomu, co vydělá; bydlení stát předražil, takže sebevražda. Nezaměstnaný si smí navíc vydělat do 5.000,-, jinak mu přestanou platit zdr. soc. pojištění. Kde vezme měsíčně ještě navíc 4.000,- stojí ve hvězdách. 3. Alimenty se odečítají od sociálních dávek-chlapi platí zbytečně 4. Školky jsou otevřené od šesti do čtyř, na vsích klidně do půl třetí, školní družiny taky, ranní, od šesti, někde jsou, někde ne. Která práce na plný úvazek se do těchto hodin vejde? 5. Pokud začne podnikat, což nikdo zasvěcený nedoporučuje, ztratí příspěvek na bydlení a bude muset měsíčně platit 4.000,-, příjem její domácnosti tedy klesne cca o 9.000,- níž, než kdyby nedělala nic. Pro začátek podnikání vražda. Matka sice může dostat úlevu a platit jen 1 pojištění, tedy polovinu, ale za takových okolností nesmí dát do družiny dítě. Podnikejte s ratolestí za zády. 6.Ti šmejdi nedávají přes prázdniny ani neplacené volno! 7. Běžný plat, tedy cca 10.000,-, je zhruba polovina toho, co domácnost samoživitelky spotřebuje. Ale která bere víc? ŘEŠENÍM BY BYLA PRÁCE Z DOMU A MOŽNOST PODNIKÁNÍ S TÍM, ŽE STÁT ZA MATKU VŽDY UHRADÍ ZDRAVOTNÍ SOCIÁLNÍ POJOŠTĚNÍ PLUS NÁKLADY NA BYDLENÍ. Průměrně se jedná o stejnou částku, jakou si poslanci přidali k platům, takže stát na to má.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).