Hlavní navigace

Růst mezd zpomaluje. Kde si polepšíte?

Gabriela Hájková

Růst mezd zaměstnanců a vedoucích pracovníků v mezinárodních podnicích, které působí na území ČR, zpomaluje. Zatímco v roce 2009 a 2010 se jejich mzdy nominálně zvyšovaly o 7 %, loni už to bylo jen o 5,2 %. Na druhou stranu si firmy, které svým pracovníkům nepřidávají, stěžují na nedostatek odborníků, což může být paradoxně právě důsledek ne tak motivujícího ohodnocení zdejších pracovních míst. Údaje vyplývají z výsledků studie Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a poradenské společnosti Kienbaum Management Consultants.

Průzkum potvrdil některé známé pravdy. Například že zaměstnanci s kvalitním vzděláním mívají vyšší platy. Jejich výše ale souvisí i s pozicí, výkonem a dalšími externími faktory.

Platy vedoucích pracovníků rostou s velikostí podniku nebo mateřské společnosti v zahraničí. Nejlépe jsou odměňováni pracovníci a management firem podnikajících v energetice a surovinovém odvětví. V žebříčku je následují zaměstnanci pojišťoven a bankovního sektoru.

Výši platu ovlivňuje také místo podnikání firmy. Zatímco v Praze získáte i o 30 % lepší plat než je celorepublikový průměr, v jižních Čechách si naopak od průměru za celou ČR jednu třetinu odečtěte.

Průzkum upozornil také na to, že většina mezinárodních firem si v ČR stěžuje na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků.

Podle srovnávací studie ČNOPK se ukazuje, že dostupnost odborných pracovních sil je lepší například i v Maďarsku a Rusku, kde celá polovina oslovených podniků hodnotí stav za uspokojivý.

Našli jste v článku chybu?