Hlavní navigace

Růst inflace je pomalejší než se čekalo, zdražily především potraviny

Sdílet

Lenka Kašparová 12. 2. 2021

Růst inflace zpomalil. V porovnání s lednem 2020 zboží a služby zdražily o 2,2 %. Oproti loňskému prosinci 2020 šly ceny nahoru o 1,3 %. Nejvíce zdražily potraviny, nealkoholické nápoje, alkohol a tabák. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 2,2 %, což bylo o 0,1 % méně než v prosinci. Meziroční cenový růst zpomalil už pošesté za sebou. Na toto zpomalení měly největší vliv položky v oddíle bydlení. Například ceny elektřiny oproti loňskému lednu klesly o 1,4 % a ceny zemního plynu o 4,7 %, říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Potraviny průměrně zdražily o 3,1 %, zato ceny bydlení se na růstu inflace podílely spíše symbolicky. S poklesem cen elektrické energie a plynu se snižují i celkové náklady na bydlení. Ceny nájemného v současnosti spíše stagnují případně zlevňují.

Oproti očekávání inflace v lednu zpomalila jen mírně, a to v důsledku rychlého zvyšování cen některých potravin a alkoholu. Pro další měsíce je pravděpodobné, že ceny potravin a nyní i služeb, které se patrně půjdou nahoru po rozvolnění restriktivních opatření. Je otázkou, s jakými cenami přijdou restaurace, hotely a cestovní kanceláře. Prozatím je vidět, že třeba dovolené opět rychle zdražují, říká k tomu Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).