Hlavní navigace

Rozpočtový útes USA: investoři dramatizují, změny mohou platit i zpětně

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 12. 2012

V americkém kongresu se dnes pilně vyjednává. Politici se stále snaží nalézt shodu na řešení situace, která může znamenat facku pro americkou ekonomiku. Ačkoli šéfové obou hlavních stran pohnuli otázkou daní (konkrétně že domácnosti s ročním příjmem pod hranici cca 500 tis. dolarů by se mohly zvýšení vyhnout), stále mezi nimi panují rozpory.

Politici se nemohou dohodnout, co se získanými penězi z vyšších daní. Republikáni by rádi snižovali rozpočtový deficit, zatímco demokraté by chtěli peníze poslat zpět do oběhu.

Pokud by se nepodařilo najít kompromis, který uspokojí obě strany, nemusí to znamenat nic fatálního. Je sice pravděpodobné, že prodejní tlaky na akciových trzích, pokud nedojde k dohodě, směrem k závěru roku porostou, avšak změny v daních lze prosadit i se zpětnou účinností. Na začátku roku navíc mohou panovat o něco příznivější politické podmínky – zasedat bude nový Senát s výraznější většinou demokratů a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Boehner bude mít zřejmě jistotu dalšího setrvání ve své funkci, uvedl Petr Báča analytik ČSOB

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).