Hlavní navigace

Roste počet podvodů zaměřených na investory do kryptoměn a zájemce o jejich těžbu

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 8. 2021

S tím jak roste zájem o investice do kryptoměn se zvyšuje také počet podvodů na ně zaměřených. Společnost Kaspersky od začátku roku odhalila přes 1500 globálních podvodných nástrojů, které se zaměřují na potenciální investory do kryptoměn nebo zájemce o jejich těžbu.

Mezi nejčastější taktiky kyberzločinců podle společnosti Kaspersky patří:

  • vytváření falešných portálů kryptoměnových burz: uživateli mají poskytnout kupón k doplnění účtu na kryptoměnové burze. Za tím účelem je ale nutné provést ověřovací platbu, která obvykle nepřesahuje 0,005 bitcoinu (přibližně 200 amerických dolarů),
  • zasílání zpráv o falešném prodeji grafických karet a dalšího vybavení pro těžbu kryptoměn: za nákup vybavení musíte zaplatit předem, 
  • vytváření phishingových stránek za účelem krádeže soukromých klíčů, které kyberzločincům umožňují získat přístup k digitálním aktivům spojeným s kryptopeněženkou.

Charakteristickým rysem phishingu a dalších typů podvodů s kryptoměnami je podle zprávy společnosti vysoká úroveň detailů na vytvořených webech. Například na falešných kryptoburzách se často načítají skutečné údaje, jako třeba kurzy bitcoinů, z existujících burz. Útočníci si uvědomují, že lidé, kteří investují do kryptoměn nebo se o tuto oblast zajímají, jsou často technicky zdatnější než průměrný uživatel a takovéto pokusy o podvod jsou zpravidla sofistikovanější něž běžné útoky, uvádí společnost Kaspersky ve své zprávě.

Jedna z námi objevených taktik například probíhala následovně: uživatelé obdrželi zprávu o prodeji exkluzivní vakcíny proti koronaviru dříve, než to bylo oficiálně naplánované. Nabídka ale byla určena pouze pro držitele bitcoinu. Tento typ podvodu byl obzvlášť rozšířený v době, když se vakcíny teprve dostávaly na trh. Uživatel poté navštívil stránku, kde našel kontakt sloužící k předobjednávce vakcíny. Pak už jen zbývalo převést určitou částku v bitcoinech na daný účet. Žádná vakcína samozřejmě nikdy nedorazila, uvedl Alexej Marčenko, vedoucí oddělení vývoje metod kontroly obsahu ve společnosti Kaspersky.

Podle Marčenka byste měli dodržovat následující pravidla:

  • neotvírejte pochybné odkazy z e-mailů, SMS a zpráv na sociálních sítích a v komunikačních aplikacích,
  • buďte opatrní na extrémně výhodné obchody nabízené přes internet,
  • stahujte aplikace pouze z oficiálních zdrojů,
  • používejte bezpečnostní řešení, které chrání před phishingem nebo brání nechtěnému stáhnutí a instalování nežádaného softwaru,
  • před nákupem v internetovém obchodě neznámé společnosti buďte maximálně obezřetní. Ve specializovaných databázích zaregistrovaných domén (tzv. stránky WHOIS) je dobré zjistit si informace o tom, jak dlouho doména existuje a kdo je jejím vlastníkem. Pokud je nově registrovaná a na soukromou osobu, neměli byste u obchodníka raději nakupovat.
Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).