Hlavní navigace

Roste počet lidí, kteří už do důchodu nastupují s jednou či více exekucemi

Sdílet

Exekuci se nevyhnete ani v důchodu. Exekuční srážky musí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) provádět ze všech druhů důchodů (starobních, invalidních i pozůstalostních). Podle statistik ČSSZ nyní roste počet lidí, kteří vstupují do důchodu a už jednu či více exekucí mají. Pobíráním důchodu se na splácení exekuce nic nemění a srážky z důchodu může ČSSZ ukončit až po úplném splacení dluhu (tedy dlužné částky vč. úroků a nákladů řízení) nebo na základě rozhodnutí subjektu, který o exekuci rozhodl.

V případě neoprávněné exekuce na důchod je nutné námitky podávat na instituci, která vydala výkon rozhodnutí, nikoli na ČSSZ, která exekuci ze zákona jen musí vykonávat ale nijak o ní nerozhoduje.

Česká správa sociálního zabezpečení má nyní nové statistiky důchodců s exekuční srážkou, která umožňuje členit exekuce důchodců nejen podle kraje ale i podle pohlaví, průměrné výše věku, důchodu či srážky a dle druhu pobíraných důchodů.

Z nich vyplývá, že v březnu evidovala 84 405 důchodců zatížených exekucí, z nichž bylo 52 041 starobních důchodců, 30 964 invalidních a 1 400 důchodců s pozůstalostním důchodem. Ze starobních důchodů měly v březnu srážky nejčastěji ženy. Průměrně se důchodcům s exekucí měsíčně strhne 1935 Kč. Průměrně je důchodcům s exekucí 67 let.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).