Hlavní navigace

Jak a do kdy musíte pojišťovně nahlásit úraz?

Sdílet

Pokud se vám stane úraz v zaměstnání coby zaměstnanci, musí vše nahlásit vás zaměstnavatel. Ten odešle vaší zdravotní pojišťovně kopii záznamů o pracovních úrazech najednou za celý kalendářní měsíc. Musí tak ale učinit do pátého dne následujícího měsíce. Pokud se například zraníte v dubnu, musí zaměstnavatel odeslat záznamy za celý duben do 5. května. Pokud tuto podmínku nesplní, může vaše zdravotní pojišťovna uložit zaměstnavateli pokutu až 100 000 Kč.

Poté následně může zaslat i „Záznam o úrazu – hlášení změn“, a to v případě, že nastaly nové skutečnosti a váš zdravotní stav se změnil. To musí rovněž učinit do 5. dne následujícího měsíce. Tímto hlášením změn zaměstnavatelé obvykle oznamují ukončení pracovní neschopnosti zaměstnance. Jde-li o smrtelný pracovní úraz, musí ho zaměstnavatel příslušné zdravotní pojišťovně jednak bez prodlení ohlásit, a jednak jí musí zaslat záznam o úrazu nejpozději do 5 dnů ode dne, kdy se o úrazu dozvěděl, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud se zraní vaše dítě ve škole, je postup podobný. Hlášení o úrazu podává škola vám coby zákonnému zástupci nezletilého dítěte, komerční pojišťovně, u které je škola pojištěna pro případ odpovědnosti za škodu, ale i Policii ČR, pokud by bylo podezření, že se může jednat o přestupek či trestný čin. Zdravotní pojišťovně pak škola zasílá záznam o úrazu rovněž nejpozději do 5. dne následujícího měsíce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).