Hlavní navigace

Rok 2011 podle vás: Dražší potraviny, větší nezaměstnanost

Sdílet

Jiří Hovorka 6. 1. 2011

Jaký je rok 2011 z hlediska změn mířících na vaše peněženky to vám průběžně ukazujeme již vlastně od konce minulého roku. Jaká očekávání ve vás ale změny vyvolávají, to se můžeme víceméně pouze dohadovat. Alespoň malou představu si můžeme udělat z ankety pod článkem Bankovní analytici: Výhodněji spořit nebudeme ani v novém roce.

Zeptali jsme se vás co od roku 2011 očekáváte a nabídli vám čtyři konkrétní dopady změn. Nejvíce z vás (takřka tři čtvrtiny) si myslí, že již v tomto roce dojde k růstu cen potravin a to i přesto, že vláda zatím nepřistoupila k plánovanému zvýšení DPH. Zřejmě tedy věříte, že bude pokračovat růst cen komodit, který se následně projeví i vyššími cenami potravin.

Více jak polovina z vás věří také v to, že v letošním roce poroste nezaměstnanost. Na to budou tlačit zejména úspory ve státní sféře. Podle bankovních analytiků by to ale mělo být vyváženo růstem v soukromé sféře.

Naopak jako velmi nepravděpodobné vidíte růst úrokových sazeb a také růst cen nemovitostí. Z toho vyplývá, že s případnou koupí nemovitosti většina z vás ještě váhá a dobře to ukazuje začarovaný kruh složitých ekonomických situací. Růst současných ekonomik je totiž závislý na spotřebě, kterou ale brzdí protichůdná očekávání.

Anketa

Co čekáte od roku 2011? (lze označit více odpovědí)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).