Hlavní navigace

Rodičovský příspěvek půjde od nového roku čerpat rychleji než dosud

Sdílet

Vláda schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která by měla přispět ke sladění práce a rodinného života. Rodiče dětí se budou moci nově rozhodnout, v jaké výši a po jakou dobu budou rodičovský příspěvek čerpat. Zároveň dojde je zrušení horní hranice čerpání dávky, která je aktuálně omezena na 11 500 Kč měsíčně. Rodič tak bude moci čerpat příspěvek až do výše, který odpovídá peněžité pomoci v mateřství, tedy až do 32 640 Kč.

Celou částku rodičovského příspěvku (220 000 Kč), tak bude možné vyčerpat za kratší dobu, než je tomu tak v současnosti. V případě nejvyšší možné měsíční výše příspěvku by došlo k vyčerpání za 6 měsíců.

V současné době platí, že jestliže žádnému z rodičů nelze stanovit vyměřovací základ ke dni narození dítěte, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby ve stanovených částkách. A to až do 4 let věku dítěte. Tato situace se nejčastěji týká studentů, nezaměstnaných, případně podnikatelů, kteří si nehradí nemocenské pojištění.

Kromě toho také novela zákona upravuje:

  • Úplné zrušení povinnosti sledování docházky dítěte do předškolních zařízení.
  • Zrušení možnosti čerpat rodičovský příspěvek osobám, které mají svěřené dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu.
  • Zrušení povinnosti mít souhlas druhého rodiče se zpracováním osobních údajů-
  • Upravuje rodičovský příspěvek v situaci, kdy má dítě střídavou péči.

Zákon by měl nabýt účinnosti 1. ledna 2017. Výjimku by tvořily ustanovení, která se týkají pěstounů, kteří mají dítě v pěstounské péči na přechodnou dobu. Tato ustanovení začnou platit dnem vyhlášení zákona.

Vláda také schválila otcovskou dovolenou, která bude dávkou nemocenského pojištění. Více si můžete přečíst v článku „Plánovaná otcovská se OSVČ vyplatí jen tak tak“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).