Každý rok se nedostane několik desítek tisíc TŘÍLETÝCH A STARŠÍCH dětí do školky. Problém přetrvává několik let a stále není vyřešený. Teď má tedy přibýt několik desítek tisíc dětí, které se nedostanou do jeslí? (městských jeslí je zanedbatelné množství a soukromé jsou tak drahé, že mnoho žen ani tolik nevydělá).
Možná si v OECD myslím, že se tady bere na rodičovské fůra peněz. Ve skutečnosti obvykle ženy berou 260€ měsíčně (7 tis. Kč/měs.).
Kolik stojí zaopatření dítěte ve věku 1-3 roky v nesoukromém zařízení? Cituji iDnes: "Většina jeslí funguje ve větších městech. Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí radnice hradí průměrně 80 až 85 procent nákladů na provoz, zbytek rodiče."
Rodiče platí kolem 2 tis./měs., tzn. celková nákladovost na jedno dítě bude nejméně 10 tis./měs (jak už jsem zmínil, rodičovská bývá 7 tis./měs.). Podle mě by to mohlo odpovídat realitě, protože jen mzdové náklady jsou značné (v jeslích nemůže být jedna paní učitelka na 15 dětí jako ve školce) a údržba a provoz budovy také něco stojí. A to neberu v úvahu, že města většinou už vhodné prostory nemají a musely by si dodatečné prostory pronajmout, koupit nebo vybudovat.
+Za matky na rodičovské dovolené často firmy berou absolventy (na dobu určitou), kteří tak mají šanci získat alespoň nějakou praxi.
Tak bysme měli z OECD vystoupit, a to co nejdřív.
Zajímalo by mě, jestli v ostatních státech taky leží celá domácnost jenom na ženské, i když chodí do práce stejně jak chlap.
Délka mateřské byla poslední ještě trochu přijatelná věc na našem státě - že ženské aspoň trochu měly možnost věnovat se dítěti, i když příjem z RD na to samozřejmě nestačí. Ovoce dovážíme, je předražené, spousta lidí hladoví. Kam až to necháme zajít?
Rodičovský příspěvek v naprosté většině případů nestačí a matku a dítě musí živit muž, nebo musí utrácet úspory (nebo jde o kombinaci obojího). My jsme během první rodičovské utratili z úspor nějakých 150 tis. a to jsem samozřejmě domácnost výrazně dotoval ze svého příjmu. Ale je to lepší než drátem od OECD do oka, to jo no.