Rodičovskou dovolenou je třeba zkrátit na rok, radí OECD Česku

Dlouhá rodičovská dovolená je v České republice překážkou většího hospodářského růstu, tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ve své nejnovější doporučující studii. Dnes patří rodičovská dovolená v České republice k vůbec nejdelším v rámci členských států OECD.

Organizace navrhuje zkrácení rodičovské na pouhý jeden rok. Ušetřené peníze by se měly investovat do rozvoje předškolní péče. Díky tomu by tak rodiče, v drtivé většině případů matky, neztráceli svou kvalifikaci a mnohem rychleji by se opět zapojili do pracovního života.

Ekonomiku ČR čeká výrazný růst HDP Bitcoiny ovládl zmatek. Zkrachovalá burza našla jejich část        
Intri
Intri (neregistrovaný) 2001:718:1001:----:----:----:----:----
21. 3. 2014 9:04 Nový

Aneb...

celé vlákno

Aneb jak vychovat více hajzlíků a kriminálníků odebráním dítěte od matky co nejdříve a jak vyždímat lidský život co nejvíc pro několik jedinců. Jasně. Ať jdou s tímhle do... Dítě má být s rodiči, ne někde v kojeňáku.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 3. 2014 10:15 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Presne tak. Deprivovany ovladatelny jedinec je cilem. Stejne jako za komunistu.

Neni od veci ani pragmaticka kalkulace, pokud nebude (jako ze nebude) dostatek mist ve statnich zarizenich, bude pravdepodobne cena v soukromem zarizeni vyssi nez to co matka vydela. Tedy, kdyby zustala s ditetem doma, bude to ne jen lepsi ale i levnejsi.

jimmy
jimmy (neregistrovaný) 91.208.112.---
21. 3. 2014 10:37 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Je zajímavé, že v bohatém, úspěšném sousedním německu je rodičovská pouze rok. Že by i tam vládli komunisti toužící vytvořit deprimované jedince ? A pokud tomu tak je, jak dokáží ti deprimovaní jedinci vytvořit tak bohatou a dobře fungující společnost ? Nebo že by to bylo jinak ?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 3. 2014 10:41 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Tak ze si tam i jeden pracujici clovek uzivi rodinu, takze matka muze zustat s detmi doma.

w
w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 3. 2014 14:34 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Samozřejmě je to jinak. Po roce rodičovské dostává rodina v Německu na každé dítě měsíčně kolem našich 20 tisíc až do jeho dospělosti, takže při více dětech to nahradí celý jeden příjem a matka může být s dětmi doma, jak dlouho chce, i jako samoživitelka. Tady po té "mizerné" rodičovské nedostane už skoro nic.

Jimmy
Jimmy (neregistrovaný) ---.pilsfree.net
22. 3. 2014 8:28 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

"Finanční podpora rodin

Rodičovský příspěvek je závislý na výši příjmů a je financován z daní. Na dobu jednoho roku obdrží ten z rodičů, který přerušil své zaměstnání a stará se o dítě, 67 procent svého posledního čistého příjmu, minimálně však 300 a nejvýše 1800 eur měsíčně. Pro představu uvádíme, že průměrná měsíční mzda činila v roce 2011 3 661 euro, nejvyšší možná částka rodičovského příspěvku tedy odpovídá zhruba polovině průměrné mzdy.
Rodičovský příspěvek se prodlužuje na čtrnáct měsíců, pokud druhý rodič minimálně na dobu dvou měsíců rovněž sníží svou výdělečnou činnost. Rodičovská dovolená by se tak měla postupně stát samozřejmostí i pro muže.

Další dávkou pro rodiny je pak státní příspěvek na děti ve výši asi 184 eur měsíčně na dítě. Poskytuje se všem dětem až do věku 18 let."

184 EUR asi nebude 20 000 Kč, že ? To je něco před 5000 Kč na dítě, což v Německu není mnoho. Takže záhada jak to ti němci dělají dál trvá.

Andrej Babiš aura:10
22. 3. 2014 10:19 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Na dvě děti tedy v přepočtu 10 tis./měs. Pokud bere muž průměrnou mzdu 3 661 € (v Kč skoro 100 tis.), tak věřím, že může žena v pohodě zůstat s dětmi doma.

Pokud u nás bere muž průměrnou mzdu (něco přes 26 tis./měs.) a k tomu dostanou slevu na dani ve výši necelých 2,5 tis./měs. a slevu na vyživovanou manželku (cca 2 tis./měs. po rozpočítání), tak mají nějakých 25 tis. čistého na měsíc a za to běžná rodina se dvěma dětmi nevyžije (když jen za byt zaplatí 10-15 tis./měs. a cca 6-7 tis. za jídlo).

w
w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 3. 2014 15:01 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Ano, aktuálně je to kolem 5 tisíc, nevím, jak jsem přišel na těch 20, buď se to v poslední době snižovalo, nebo jsem si to špatně pamatoval, asi to druhé.)

Ale stejně, když bude matka samoživitelka s dítětem doma, dostane životní minimum, a s tím příspěvkem na dítě to přes 20 tisíc hodí. Sice to moc není, ale pořád je to několikanásobek toho, co může dostat tady.

Když má partnera, který pracuje, tak je to bez debat, že ona do práce chodit nemusí.

Ta česká almužna na dítě je směšná!

Eidž
Eidž (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
24. 3. 2014 15:28 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Pokud by manželka brala 67% svého čistého příjmu před nástupem na mateřskou, min. 300 €, tak bych si pískal. :-)
Bere cca 260€ (7 tis. Kč).

Po roce nástup možný, ale musíte vyřešit chůvu - roční dítě samo doma nelze nechat... Jeslí je u nás tragický nedostatek nehledě na to, že pokud budou, tak budou ve městech s počtem obyvatel 40 tis. plus... Zbytek republiky co?

Takže pokud beru paní na hlídání, kolik si může říct na měsíc? Min. mzdu? Kde ji vezmu? Budu mít plat svůj + manželky, která se má po roce vrátit v takové výši, abych výdaje za rodinu (kdo má dítě pochopí, protože jaxi výdaje s malým děckem jsou vyšší) měl na takové výši, abych mohl dát další min. mzdu chůvě?

Faktem je, že pokud by to možné bylo, životní úroveň se zvýší. V tom má OECD pravdu. Jenže naše mateřská nedosahuje ani min. výše mateřské v Německu, takže KDE je problém?

sako
sako (neregistrovaný) ---.starnet.cz
21. 3. 2014 15:40 Nový

Re: Aneb...

celé vlákno

Proč tam motáte ty komunisty. To vám přece vymýšlejí soudruzi kapitalisti nebo nééé ?

w
w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 3. 2014 10:14 Nový

Rodičovskou dovolenou je třeba zkrátit na rok, radí OECD Česku

Je vidět, že na rozhodujících místech jsou šmejdi s chorým mozkem všude, nejenom v Česku.

Andrej Babiš aura:10
21. 3. 2014 18:49 Nový

Pochybné nápady

Každý rok se nedostane několik desítek tisíc TŘÍLETÝCH A STARŠÍCH dětí do školky. Problém přetrvává několik let a stále není vyřešený. Teď má tedy přibýt několik desítek tisíc dětí, které se nedostanou do jeslí? (městských jeslí je zanedbatelné množství a soukromé jsou tak drahé, že mnoho žen ani tolik nevydělá).

Možná si v OECD myslím, že se tady bere na rodičovské fůra peněz. Ve skutečnosti obvykle ženy berou 260€ měsíčně (7 tis. Kč/měs.).

Kolik stojí zaopatření dítěte ve věku 1-3 roky v nesoukromém zařízení? Cituji iDnes: "Většina jeslí funguje ve větších městech. Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí radnice hradí průměrně 80 až 85 procent nákladů na provoz, zbytek rodiče."
Rodiče platí kolem 2 tis./měs., tzn. celková nákladovost na jedno dítě bude nejméně 10 tis./měs (jak už jsem zmínil, rodičovská bývá 7 tis./měs.). Podle mě by to mohlo odpovídat realitě, protože jen mzdové náklady jsou značné (v jeslích nemůže být jedna paní učitelka na 15 dětí jako ve školce) a údržba a provoz budovy také něco stojí. A to neberu v úvahu, že města většinou už vhodné prostory nemají a musely by si dodatečné prostory pronajmout, koupit nebo vybudovat.

+Za matky na rodičovské dovolené často firmy berou absolventy (na dobu určitou), kteří tak mají šanci získat alespoň nějakou praxi.

Ženská
Ženská (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
22. 3. 2014 9:20 Nový

Re: Rodičovskou dovolenou je třeba zkrátit na rok, radí OECD Česku

celé vlákno

Tak bysme měli z OECD vystoupit, a to co nejdřív.
Zajímalo by mě, jestli v ostatních státech taky leží celá domácnost jenom na ženské, i když chodí do práce stejně jak chlap.
Délka mateřské byla poslední ještě trochu přijatelná věc na našem státě - že ženské aspoň trochu měly možnost věnovat se dítěti, i když příjem z RD na to samozřejmě nestačí. Ovoce dovážíme, je předražené, spousta lidí hladoví. Kam až to necháme zajít?

Andrej Babiš aura:10
22. 3. 2014 10:27 Nový

Re: Rodičovskou dovolenou je třeba zkrátit na rok, radí OECD Česku

celé vlákno

Rodičovský příspěvek v naprosté většině případů nestačí a matku a dítě musí živit muž, nebo musí utrácet úspory (nebo jde o kombinaci obojího). My jsme během první rodičovské utratili z úspor nějakých 150 tis. a to jsem samozřejmě domácnost výrazně dotoval ze svého příjmu. Ale je to lepší než drátem od OECD do oka, to jo no.