Hlavní navigace

Rodičovskou dovolenou je třeba zkrátit na rok, radí OECD Česku

Sdílet

David Sillmen 21. 3. 2014

Dlouhá rodičovská dovolená je v České republice překážkou většího hospodářského růstu, tvrdí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj ve své nejnovější doporučující studii. Dnes patří rodičovská dovolená v České republice k vůbec nejdelším v rámci členských států OECD.

Organizace navrhuje zkrácení rodičovské na pouhý jeden rok. Ušetřené peníze by se měly investovat do rozvoje předškolní péče. Díky tomu by tak rodiče, v drtivé většině případů matky, neztráceli svou kvalifikaci a mnohem rychleji by se opět zapojili do pracovního života.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 3. 2014 10:14

  w (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Je vidět, že na rozhodujících místech jsou šmejdi s chorým mozkem všude, nejenom v Česku.

 • 21. 3. 2014 18:49

  Agent Bureš

  Každý rok se nedostane několik desítek tisíc TŘÍLETÝCH A STARŠÍCH dětí do školky. Problém přetrvává několik let a stále není vyřešený. Teď má tedy přibýt několik desítek tisíc dětí, které se nedostanou do jeslí? (městských jeslí je zanedbatelné množství a soukromé jsou tak drahé, že mnoho žen ani tolik nevydělá).

  Možná si v OECD myslím, že se tady bere na rodičovské fůra peněz. Ve skutečnosti obvykle ženy berou 260€ měsíčně (7 tis. Kč/měs.).

  Kolik stojí zaopatření dítěte ve věku 1-3 roky v nesoukromém zařízení? Cituji iDnes: "Většina jeslí funguje ve větších městech. Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí radnice hradí průměrně 80 až 85 procent nákladů na provoz, zbytek rodiče."
  Rodiče platí kolem 2 tis./měs., tzn. celková nákladovost na jedno dítě bude nejméně 10 tis./měs (jak už jsem zmínil, rodičovská bývá 7 tis./měs.). Podle mě by to mohlo odpovídat realitě, protože jen mzdové náklady jsou značné (v jeslích nemůže být jedna paní učitelka na 15 dětí jako ve školce) a údržba a provoz budovy také něco stojí. A to neberu v úvahu, že města většinou už vhodné prostory nemají a musely by si dodatečné prostory pronajmout, koupit nebo vybudovat.

  +Za matky na rodičovské dovolené často firmy berou absolventy (na dobu určitou), kteří tak mají šanci získat alespoň nějakou praxi.

 • 22. 3. 2014 9:20

  Ženská (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz

  Tak bysme měli z OECD vystoupit, a to co nejdřív.
  Zajímalo by mě, jestli v ostatních státech taky leží celá domácnost jenom na ženské, i když chodí do práce stejně jak chlap.
  Délka mateřské byla poslední ještě trochu přijatelná věc na našem státě - že ženské aspoň trochu měly možnost věnovat se dítěti, i když příjem z RD na to samozřejmě nestačí. Ovoce dovážíme, je předražené, spousta lidí hladoví. Kam až to necháme zajít?

 • 22. 3. 2014 10:27

  Agent Bureš

  Rodičovský příspěvek v naprosté většině případů nestačí a matku a dítě musí živit muž, nebo musí utrácet úspory (nebo jde o kombinaci obojího). My jsme během první rodičovské utratili z úspor nějakých 150 tis. a to jsem samozřejmě domácnost výrazně dotoval ze svého příjmu. Ale je to lepší než drátem od OECD do oka, to jo no.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).