Hlavní navigace

Řecký parlament schválil úspory

Sdílet

Jiří Hovorka 29. 6. 2011

Evropa si může oddechnout. Alespoň na chvíli. Řecký parlament schválil úsporný rozpočet, čímž byla splněna podmínka další mezinárodní pomoci. Kdyby dnes řecká vláda neschválila nový úsporný rozpočet, měl by svět zaděláno na druhou vlnu finanční krize. Řekové tak v tuto chvíli vyhráli důležitou bitvu. Bohužel celá válka i tak z pohledu Řecka dál zůstává ztraceným bojem, říká Jan Bureš, hlavní ekonom ERA Poštovní spořitelny a přidává tři důvody tohoto silného tvrzení.

1) Řecký dluh je příliš velký, celkově by měl v tomto roce dosáhnout 350 mld EUR (504 mld USD) a jenom na úrocích budou muset Řekové v nadcházejících letech ročně splácet více než 8 % HDP.  Dostat rozpočet do tak vysokých primárních přebytků je v málo konkurenceschopném Řecku nadlidský úkol. Pro srovnání dluh Argentiny činil  v roce 2002  82 mld. USD ( největší poválečný bankrot státu) a v případě Ruska 72 mld. EUR (bankrot 1998). 

2) Nové kolo úsporných opatření navíc přichází v nevhodnou chvíli, kdy světová ekonomika začíná zpomalovat. V evropských, amerických i asijských ekonomikách je vidět několikátý měsíc v řadě zhoršování podnikatelských nálad. To ukazuje na slabší druhou polovinu roku a riziko, že řecká ekonomika poroste ještě pomaleji než se v tuto chvíli čeká (-3,0 % odhad MMF). To znamená, že Řekové mohou již za půl roku řešit podobný problém jako dnes – nižší výběr daní kvůli pomalejšímu hospodářskému růs­tu.

3) I když schválení záchranného plánu otevírá Řecku cestu k dalším 12 mld. EUR z kasičky MMF, tyto peníze pouze řeší financování Řecka v nacházejících měsících. Evropa (tedy především Německo a Francie) zatím není dohodnuta na novém záchranném balíku pro Řecko, který by mu poskytl oddychový čas alespoň do roku 2014. Takový balík by pravděpodobně musel mít objem alespoň 90 mld. EUR a na krytí nákladů by se dobrovolně měli podílet i soukromí věřitelé. A v tom je právě kámen úrazu. Francie sice představila svůj návrh, jak zapojit “dobrovolně” banky do druhé vlny pomoci Řecku, celou věc ale neprobrala s ratingovými agenturami. Ty mohou lehce celou snahu zmařit tím, že označí jakékoliv zapojení věřitelů za faktický bankrot Řecka.Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).