Hlavní navigace

Rekordní příjmy z důchodového pojištění snižují schodek důchodového účtu

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 7. 2016

Během prvního pololetí letošního roku Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na důchodech vyplatila skoro 195 mld. korun, což je o 8,7 mld. Kč více než za stejné období roku 2015. Díky tomu, že příjmy z důchodového pojištění jsou nyní rekordní, došlo ke snížení schodku účtu důchodového pojištění a to i přes zvýšené výdaje na dávky důchodového pojištění. Inkaso z pojistného přerostlo výdaje o 10,1 mld. Kč. Celkem ČSSZ na důchodovém pojištění vybrala 183,6 mld. korun. Loni to bylo 173,5 mld. korun.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové pojištění byl v prvním pololetí menší než loni, asi 11,4 mld. korun. V letošních výdajích na dávky důchodového pojištění je „navíc“ zahrnuta i výplata jednorázového příspěvku důchodcům. V plusu zůstává rozdíl příjmů a výdajů na nemocenské pojištění. I když ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 rostly letošní příjmy méně (o 0,7 mld. korun) než výdaje (o 1,1 mld. korun), popsala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Podle ní se počet vyplácených důchodů v ČR přehoupl přes hranici 3,5 miliónu. Kromě pozůstalostních důchodů rostly počty všech typů vyplácených dávek. Největší „díl“ z celku pomyslného důchodového koláče (3 502 566 důchodů) tradičně tvoří starobní důchody (2 381 012 dávek) – klientům ČSSZ bylo vyplaceno 154,8 mld. korun, doplnila Buraňová s tím, že vzrostla také průměrná výše starobního důchodu – v prvním pololetí roku 2016 činila 11 422 korun a loni 11 316 korun.

Na dávkách, které jsou vypláceny dočasně práceneschopným ČSSZ rozdělila 8,8 mld. korun. Skoro 4 mld. korun byly vyplaceny klientům čerpajícím peněžitou pomoc v mateřství.

Podrobnější statistiky najdete v tabulkách na webu ČSSZ.

K tématu: Důchodovému systému lidé pomáhat nechtějí. Nemotivuje

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).