Hlavní navigace

Reklamovat můžete i zboží ze zastavárny nebo bazaru

Sdílet

Gabriela Hájková 15. 9. 2016

Reklamačnímu řádu podléhá také zboží z bazaru či zastavárny. Doba pro uplatnění práva z vadného plnění u použitého spotřebního zboží je úplně stejná jako u zboží nového, pokud si strany neujednaly její zkrácení na polovinu, upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI), která provedla ve druhém letošním kvartálu kontroly u 193 provozovatelů. Porušení zákona přitom zjistila ve 108 případech (tj. v 56 %).

Nejčastěji se prohřešky týkaly právě nedostatečného  informování spotřebitele o rozsahu, podmínkách, způsobu a místě reklamace a povinnosti vyznačit v dokladu o zakoupení, že se jedná o výrobek použitý nebo s vadou.   

Zároveň bychom zde ale upozornili na to, že pokud si kupujete zboží, které už vadu má, na tuto konkrétně už se pak samozřejmě odpovědnost za vady prodejce nevztahuje.

Výsledky kontrol bazarů a zastaváren ukazují na to, že zjištěná porušení nemají, vzhledem k porovnání s výsledky kontrol za stejné období minulého roku, žádnou klesající tendenci. Je proto pravděpodobné, že ČOI bude v kontrolní činnosti i nadále pokračovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).