Hlavní navigace

Rejstřík vyloučených osob má zabránit hazardním hráčům prošustrovat sociální dávky

Sdílet

Lenka Kašparová 18. 9. 2020

Ministerstvo financí spustilo 15. září 2020 pilotní verzi rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Účelem databáze je zabránit osobám zapsaným v rejstříku účastnit se hazardních her, což má podle Ministerstva financí přispět k ochraně ohrožených osob před negativními následky hraní hazardu. Do rejstříku se postupně zapojí jednotliví provozovatelé hazardních her, jejichž povinností bude zamezit v hraní vyloučeným osobám.

Po skončení pilotního provozu, od 20. 12. 2020, budou provozovatelé hazardních her povinni ověřovat, jestli je hráč zapsán v Rejstříku vyloučených osob. Pokud v něm zapsán bude, tak ho provozovatel nesmí vpustit do herny a umožnit mu zřídit nebo používat uživatelské konto. To platí nejen pro casina a herny, ale také pro on-line prostor.

Do Rejstříku vyloučených osob se zapisují osoby:

  • které o to samy požádají,
  • pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi (s výjimkou mimořádné okamžité pomoci) a osoby s nimi společně posuzované, jsou-li starší 18 let,
  • vůči kterým byl pravomocně zjištěn úpadek,
  • kterým bylo uloženo předběžné opatření zákazu her a sázek,
  • kterým bylo uloženo přiměřené omezení a přiměřená povinnost zdržet se hazardních her nebo jim bylo nařízeno ochranné léčení.

Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to v mnoha případech dosud bohužel děje. Spuštění systému, který dokáže vyloučit ohrožené skupiny osob či patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu, pomůže nejen jim, ale také jejich rodinám a nejbližšímu okolí, komentuje spuštění rejstříku Alena Schillerová, ministryně financí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).